REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Przegrany konkubinat

  2 września 2009

Mój ojciec 50 lat temu związał się z wdową, która miała już troje dzieci. Potem urodziłem się ja. Jestem jedynym synem swojego ojca i jednym z czworga dzieci matki. Rodzice nigdy nie wzięli ślubu.

REKLAMA

Jak wygląda sprawa dziedziczenia domu (zapisany jest na ojca) w przypadku gdy-by ojciec umarł pierwszy, a jak wygląda w przypadku śmierci matki? Czy moje przyrodnie siostry mają jakieś prawa do domu? Jak udowodnić, że rodzice żyli ze sobą przez 50 lat jak małżeństwo?


Autor jest prawnikiem
w kancelarii
Smoktunowicz & Falandysz
W prawie spadkowym mamy dwie podstawy dziedzi-czenia: dziedziczenie ustawowe albo dziedziczenie testamentowe. Pierwszeństwo ma dziedziczenie te-stamentowe. Oznacza to, że jeżeli spadkodawca (Pański ojciec) napisze ważny testament, to w pierwszej kolejności zostanie uwzględniony właśnie ten testament, czyli ostatnia wola Pańskiego ojca. Spadkodawca nie jest niczym ograniczony, jeżeli chodzi o kwestie treści testamentu. Oznacza to, że posiadany przez niego majątek może pozostawić po swojej śmierci dowolnej osobie, fundacji, stowarzy-szeniu etc. Przy dziedziczeniu testamentowym naj-ważniejsza jest wola spadkodawcy.

Dziedziczenie ustawowe ma miejsce, gdy spad-kodawca nie zostawił testamentu. W pierwszej kolej-ności dziedziczą dzieci spadkodawcy oraz małżonek, którzy dziedziczą spadek w równych częściach. W tym przypadku Pan dziedziczyłby wraz z żoną Pańskiego ojca. Jednakże Pański oj-ciec nie ma żony. W tym przypadku cały dom przypada Panu. Jest to spowodowane tym, że polskie prawo nie przewiduje praw spadkowych dla konkubentów, czyli związku kobiety i mężczyzny żyjących razem jak mąż z żoną, którzy jednak nie decydują się z jakichś przyczyn na zawarcie związku małżeńskiego.

Osoby bliskie spadkodawcy (w tym konkubina spadkodawcy), które mieszkały z nim do dnia śmierci, są uprawnione do korzystania z mieszkania i urządzeń do-mowych w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku (moment śmierci). Zatem okres trzech miesięcy daje pewną ochronę przed eksmisją z domu.

Pańska matka, jako z formalnego punktu widzenia konkubina Pańskiego ojca, nie ma żadnych praw do posiadanego domu Pana ojca.

Ostatnią poruszaną przez Pana kwestią jest udowodnienie istnienia związku niby małżeńskiego przez okres 50 lat. Otóż małżeństwo istnieje tylko wówczas, jeżeli zostało zawarte przed Urzędem Stanu Cywilnego (analogicznie tzw. kościelny ślub konkordatowy). Jeżeli nie został zawarty akt małżeństwa - nie ma małżeństwa.

dr Michał Kuliński

Masz pytanie do prawnika?
Dzwoń 022 614-58-28 lub pisz: kchodkowska@gazetaecho.pl
Prawnik odpowiada na pytania Czytelników tylko na łamach "Echa"

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024