Prymas Wyszyński i Matka Róża. Powstanie mural z błogosławionymi?
15 lutego 2022
Do budżetu obywatelskiego trafiła propozycja upamiętnienia dwóch postaci z historii XX-wiecznej Polski. Obie były związane z Warszawą i są błogosławionymi Kościoła katolickiego.
Jeden z mieszkańców Woli proponuje przeznaczenie 20 tys. zł na stworzenie muralu upamiętniającego prymasa Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) i Różę Czacką (1876-1961). Gdzie powstałoby malowidło? Pomysłodawca pozostawia decyzję w tej sprawie w rękach urzędników.
Kardynał Wyszyński: "Muszę pokochać Warszawę"
Stefan Wyszyński był związany z Warszawą od dziecka. W latach 1912-1915 uczył się w gimnazjum im. Wojciecha Górskiego, a podczas powstania służył pod pseudonimem Radwan III jako kapelan Armii Krajowej w grupie Kampinos i szpitalu w Laskach. W 1948 roku papież Pius XII mianował go prymasem oraz arcybiskupem metropolitą gnieźnieńsko-warszawskim.
- Od dziś zaczyna się moja droga przez Warszawę - powiedział wówczas Wyszyński. - Znam ją dobrze, jestem z nią związany tak blisko, może najbardziej była mi bliska, gdy broczyła krwią w powstaniu, gdy patrzyłem z Izabelina na dymy ofiarnego wielkiego ołtarza całopalenia. Dzisiaj muszę pokochać Warszawę i oddać jej swoje siły i życie. O wiele to łatwiej dziś, niż kiedykolwiek.
Kim była Róża Czacka?
Róża Czacka pochodziła z Białej Cerkwi na dzisiejszej Ukrainie. W wieku 22 lat całkowicie utraciła wzrok. W 1911 roku założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, a następnie stworzyła w Warszawie ochronkę, szkołę powszechną i bibliotekę dla niewidomych. Siedem lat później założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
W 1922 roku, dzięki otrzymanej darowiźnie rozpoczęła w podwarszawskich Laskach budowę zakładu dla niewidomych. W ubiegłym roku wraz z prymasem Wyszyńskim została ogłoszona błogosławioną Kościoła katolickiego.
(db)