Problemy z rachmistrzami
27 kwietnia 2002
Nie wiadomo, czy do pracy stanie tylu rachmistrzów spisowych, ilu zdaniem gminnego biura spisowego jest potrzebnych. Okazało się, że część spośród osób, które zgłosiły chęć brania udziału w narodowym spisie powszechnym w charakterze rachmistrzów nie potraktowała poważnie tej misji.
Na pierwszą z dwóch tur testowych zgłosiły się tylko 94 osoby, zamiast 120 oczekiwanych. Kilkunastu ze zdających nie sprostało warunkom testu i osoby te nie będą mogły zostać rachmistrzami.
W zaistniałej sytuacji pozostaje dobrać kandydatów na rachmistrzów z listy rezerwowej lub też rozszerzyć obwody przypadające konkretnym osobom do obsłużenia. Prawdopodobnie zostaną wykorzystane obie możliwości. Osoby znajdujące się na liście rezerwowej, a zainteresowane pracą rachmistrza mogą zasięgać informacji pod numerem tel. 676-75-20. Także pod tym telefonem będzie pełniony od 9 maja do 8 czerwca dyżur. Każdy mieszkaniec gminy będzie mógł zasięgnąć informacji o tym, kto został rachmistrzem na jego terenie. Tak więc możemy poznać personalia rachmistrza zanim ten nas odwiedzi.
Niebawem zaś rozpoczną się spotkania przedspisowe. Rachmistrze będą odwiedzać mieszkańców, przedstawiać się i umawiać na właściwe spotkanie poświęcone spisowi. Każdy rachmistrz wyposażony jest w list od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, który wręczy lokatorowi. Zawiera on między innymi zapewnienie o tajemnicy powierzonych rachmistrzowi informacji oraz prośbę o życzliwą współpracę z nim. Każdy rachmistrz zaopatrzony jest w legitymację ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, numerem oraz opatrzoną pieczęcią i stemplem.
Nie można odmówić rachmistrzowi udzielenia informacji. Osoby nieufne mogą natomiast umówić się na spotkanie spisowe poza swoim mieszkaniem. Na przykład w biurze spisowym zlokalizowanym na terenie urzędu gminy. Przypominamy, że narodowy spis powszechny rozpocznie się 21 maja, a zakończy 8 czerwca.
Grzegorz Kazimierczak