Poznaj skandynawską filozofię szczęścia i zaproś hygge do swojego mieszkania!
28 lutego 2021
Czy wiesz, że już od kilku lat Dania plasuje się w ścisłej czołówce najszczęśliwszych państw świata? Biorąc to pod uwagę, możliwe, że pochodząca z tego kraju filozofia hygge to recepta na szczęście - i to taka, która naprawdę działa. Oto wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć, zanim wprowadzisz ją do swojego domu!
Hygge znaczy szczęście
Hygge to powstała i rozpowszechniona w Danii filozofia, którą zakłada czerpanie szczęścia z tego, co otacza Cię na co dzień, nawet jeśli są to rzeczy z pozoru błahe i zwyczajne. Powrót do domu po udanym dniu w pracy, zaskakująco pyszne danie na obiad, wizyta przyjaciół, których dawno nie widziałeś, czy to, że zdążyłeś na kolejny odcinek ulubionego serialu w telewizji - każda okazja jest dobra do tego, by się nią cieszyć i ją celebrować.
Filozofia hygge uczy, że do szczęścia nie potrzeba wiele. Nawet jeśli urządzisz wnętrze oszczędnie, nie wydając pieniędzy na wystawne meble i dekoracje, możesz być w nim szczęśliwy. Zadbaj tylko o to, by zapewniało Ci optymalny komfort i działało tak, żebyś nie miał ochoty go opuszczać.
Jak wprowadzić hygge do swojego mieszkania?
Chcesz urządzić wnętrze współgrające z duńską filozofią szczęścia? Upewnij się, że znajdą się w nim następujące elementy:
- naturalne materiały - podobnie jak tradycyjny styl skandynawski, hygge zakłada stosowanie ekologicznych surowców, czyli przede wszystkim drewna, kamienia i tekstyliów. Uzasadnieniem są tu nie tylko kwestie estetyczne, ale przede wszystkim troska o środowisko;
- miękkie tekstylia - kolorowe tkaniny wnoszą do pomieszczenia odrobinę koloru i łagodzą nieco jego skandynawską surowość. Poza tym są przyjemne w dotyku i zapewniają wrażenie przytulności oraz komfort podczas relaksu w domowym zaciszu;
- dużo światła - nic nie wpływa na atmosferę w mieszkaniu w takim stopniu, jak światło. Zadbaj o to, by było zróżnicowane i pochodziło z kilku różnych lamp, a także by można je było klimatycznie przygasić i zapalić dekoracyjne, pięknie pachnące świeczki, gdy przyjdzie odpowiednia okazja;
- nowoczesność połączona z klasyką - hygge zakłada równowagę między rozwiązaniami innowacyjnymi, a tradycyjnymi, z którymi łączy Cię sentyment. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, by obok nowoczesnej lodówki postawić stary stół otrzymany od babci, a w meblach kuchennych z odzysku, którym dałeś drugie życie, zamontować funkcjonalny piekarnik parowy do zabudowy. Wnętrze ma być po prostu wygodne i przytulne;
- hyggekrog - pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się po prostu przytulny kącik, w którym możesz spędzać wolny czas tak, jak lubisz. Zaaranżuj w nim przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi, czytaniu książek, słuchaniu muzyki, a nawet... drzemaniu.
Hygge to nie tylko wystrój!
Pamiętaj, że hygge to nie tylko styl aranżacyjny, lecz przede wszystkim filozofia. Jego celem nie jest zatem urządzenie wnętrza, a stworzenie miejsca do wspólnego celebrowania wolnego czasu - w gronie rodziny, przyjaciół i każdego, kogo tylko zechcesz zaprosić do swojej domowej oazy.
Nie wystarczy więc zmienić aranżacji wnętrza w taki sposób, by sprzyjało spotkaniom towarzyskim. Trzeba zmodyfikować też własne przyzwyczajenia, znaleźć w codzienności czas dla siebie, zacząć cieszyć się z błahych rzeczy i wykształcić w sobie prawdziwą potrzebę przebywania w otoczeniu najbliższych osób. Dopiero wtedy przekonasz się, czym naprawdę jest szczęście w skandynawskim stylu.