REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Białołęka

budżet obywatelski

 

Powstanie drugie miasteczko ruchu drogowego na Białołęce. Będzie jak na Nowodworach?

  2 sierpnia 2022

Powstanie drugie miasteczko ruchu drogowego na Białołęce. Będzie jak na Nowodworach?
Miasteczko ruchu drogowego pomiędzy ul. Światowida i Łączącej na Nowodworach, źródło: bo.um.warszawa.pl

Mimo że istniejące miasteczko ruchu drogowego nie spełnia zadania edukacyjnego, mieszkańcy Białołęki chcą mieć kolejne.

REKLAMA

Miasteczko ruchu drogowego to miniatura elementów drogowych z ulicami, skrzyżowaniami, rondami oraz znakami drogowymi, przeznaczona do bezpiecznego szkolenia małych kandydatów na posiadaczy karty rowerowej. Dzięki zabawie w miasteczku, dzieci i młodzież w łatwy i bezpieczny sposób poznają podstawy bezpiecznego zachowania się na drodze a dyrektorzy szkół zyskują miejsce do egzaminowania na kartę rowerową. Przed kilkoma laty za sprawą budżetu obywatelskiego za ponad 190 tys.

zł powstało miasteczko u zbiegu ulic Światowida i Łączącej na Nowodworach.

REKLAMA

Miasteczko ruchu drogowego w pobliżu sześciu szkół

Mariola Moskalik wraz z Sylwią Bednarczyk i Danutą Zaleską, w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, zaproponowały wybudowanie miasteczka ruchu drogowego na placu przy ul. Włodkowica na Żeraniu Wschodnim. Tym razem koszt to 830 tys. złotych. Oprócz asfaltowych alejek, skrzyżowań i rond, powstaną: ogrodzenie obiektu, kosze na śmieci, ławki oraz monitoring.

- W promieniu 5 km od proponowanej lokalizacji znajduje się sześć szkół podstawowych, w których uczy się około 6 tys. uczniów. Ścieżki rowerowe do tych szkół pojawiają się wyłącznie odcinkowo, w części bez doświetlenia, co zwiększa niebezpieczeństwo poruszania się na rowerze. Program czwartej klasy podstawówki przewiduje naukę przepisów ruchu drogowego i bezpiecznej jazdy na rowerze. Z powodu braku całorocznego miasteczka rowerowego jest to nauka czysto teoretyczna - przekonują autorzy.

REKLAMA

Czy to jest nauka jazdy?

Jeden z naszych redaktorów przez wiele lat mieszkał w osiedlu, obok którego powstało wspomniane białołęckie miasteczko ruchu drogowego. Jego zdaniem nie ma tam żadnego bezpiecznego szkolenia małoletnich kandydatów na posiadaczy karty rowerowej.

- Widziałem miasteczko z okna - mówi. - Dzieci rzeczywiście lubią się tam bawić, ale nie ma to absolutnie nic wspólnego z nauką jazdy rowerem. Jeżdżą pod prąd, na czerwonym, w poprzek po trawie. Rodzice nie są zainteresowani nauką jazdy. Dowiadywałem się też, czy któraś z okolicznych szkół kiedykolwiek skorzystała z miasteczka podczas swoich zajęć. Okazało się, że nie.

Projekt budowy nowego miasteczka poparło aż 2423 głosujących. Inwestycja będzie zrealizowana już w przyszłym roku. Będzie jak na Nowodworach? Dzieci na czerwonym, pod prąd i po trawie, a rodzice na ławeczkach wpatrzeni w smartfony?

(jr/dg)

.
 

Komentarze (4)

# Madbutcher

02.08.2022 10:40

"Dzieci rzeczywiście lubią się tam bawić, ale nie ma to absolutnie nic wspólnego z nauką jazdy rowerem. Jeżdżą pod prąd, na czerwonym, w poprzek po trawie."
Serce się raduje i łzy cisną do oczu ze wzruszenia na myśl, że pedalarstwo w Warszawie nie odejdzie wraz z naszym pokoleniem. Piesi, kierowcy, rowerzyści - strzeżcie się!

# Zygmunt

02.08.2022 18:21

Kolejne zmarnowane pieniądze, i to z wniosku radnej. Żenada.

# zedr

04.08.2022 02:05

"w osiedlu"? Po jakiemu to?

REKLAMA

# Julitakc

04.08.2022 19:05

#zedr napisał(a) 04.08.2022 02:05
"w osiedlu"? Po jakiemu to?

Po tarchomińsku. Jak to na wschodnich rubieżach.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA