REKLAMA

Bemowo

różne »

 

Ponad 2,5 tys. osób na Bemowie bez pracy

  4 maja 2012

alt='Ponad 2,5 tys. osób na Bemowie bez pracy'

Wśród ponad 109 tys. osób zameldowanych na Bemowie mamy 2,5 tys. bezrobotnych. Połowa tej grupy to kobiety. Przeważają osoby po 50. roku życia, słabo wykształcone.

REKLAMA

Trwale bezrobotni szukają pomocy w bemowskim Ośrodku Pomocy Społecznej. - Na tle innych dzielnic Bemowo pod względem zatrudnienia wypada bardzo dobrze. Zwiększa się jednak grupa osób długotrwale bezrobotnych oraz po 50. roku życia - mówi Edyta Wanko, dyrektorka OPS.

Niepokojący jest też fakt, że wśród bezrobotnych dość liczną grupę stanowią absolwenci uczelni wyższych do 25 roku życia. Spada natomiast bezrobocie wśród osób niepełnosprawnych.

OPS - ostatnia deska ratunku?

Spora grupa osób korzystających z pomocy OPS to kobiety w okresie macierzyństwa lub rodziny wielodzietne, co spowodowane jest w głównej mierze rosnącymi kosztami utrzymania, szczególnie tam, gdzie pracuje jedna osoba.

W minionym roku aż 1238 bemowskich rodzin skorzystało z pomocy społecznej. Powody były różne: od bezrobocia, przez ubóstwo, długotrwałą chorobę po niepełnosprawność. Najliczniejszą grupę stanowią osoby długotrwale chore.

Ponad 8 mln zł wynosi roczny budżet bemowskiego OPS.
Często nie posiadają one orzeczenia o niepełnosprawności, a w zaświadczeniu lekarz kwalifikuje je jako osoby przewlekle chore. Takim osobom OPS zapewnia np. usługi opiekuńcze, czyli opiekę pielęgnacyjną albo pomoc w codziennym życiu, jak choćby zakupy, które dla osób ciężko chorych są ogromnym problemem oraz finansuje zakup leków.

Osoby niepełnosprawne natomiast mogą liczyć na terapię zajęciową lub zajęcia edukacyjno-rewalidacyjne czy też konsultacje oraz treningi np. z zakresu zaradności życiowej czy też doboru fryzury lub garderoby.

Kup bilet

Na co mogą liczyć rodziny?

Rodziny, często wielodzietne, korzystają zarówno z zasiłków okresowych, jak i celowych. W przypadku zasiłków celowych otrzymują bony na zakup żywności i odzieży. Oczywiście z wykluczeniem alkoholu, kawy czy papierosów. W przypadku rodzin z dziećmi w wieku szkolnym można się starać o dofinansowanie zakupu książek i pomocy szkolnych.

REKLAMA

A co dla bezrobotnych?

Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje bezrobotnym tzw. pomoc specjalistyczną, czyli wszelkiego rodzaju kursy, które pomogą w przekwalifikowaniu oraz warsztaty aktywnego poszukiwania pracy.

W ciągu całego roku pracownicy OPS spotykają się z osobami, które są chętne do zdobycia nowej wiedzy lub poszerzenia swoich umiejętności, choćby z obsługi komputera czy internetu.

Każdy może skorzystać z Klubu Pracy, który działa od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00-10.00. W ubiegłym roku z tej formy pomocy skorzystało 147 bezrobotnych, spośród tych osób 56 podjęło stałą pracę, a 16 tymczasową.

OPS prowadzi też wiele projektów, jak np. warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, które ukończyło 13 osób oraz zajęcia komputerowe, w których udział wzięło łącznie 27 bezrobotnych.

Osoby długotrwale poszukujące pracy powinny wybrać się do bemowskiego ratusza w ramach zielonego piątku. Co to takiego? W wyznaczone piątki można uzyskać darmowe porady w zakresie prawa pracy, zatrudnienia oraz ubezpieczeń.

W ubiegłym roku odbyły się cztery spotkania, niestety skorzystało z nich zaledwie 40 osób.

REKLAMA

Psycholog na miejscu

Bemowski OPS oferuje mieszkańcom także pomoc psychologiczną: w zeszłym roku w takich zajęciach wzięło udział 15 osób, które z pomocą psychologa uczyły się jak na co dzień radzić sobie z lękami.

Ponadto po pomoc zwracają się osoby doświadczające przemocy domowej, uzależnione oraz rodziny, które nie radzą sobie z podstawowymi czynnościami, czyli załatwianiem spraw urzędowych, wydatkami czy nawet z codziennymi obowiązkami. Są to często rodziny zagrożone wykluczeniem społecznym. Również w tej sytuacji mogą liczyć na pomoc specjalistów. Z takiej pomocy w minionym roku skorzystało aż 81 rodzin, z czego 50 to rodziny niepełne.

Ile wydajemy na OPS?

Budżet OPS na ten rok to kwota 8,3 mln zł. W ośrodku zatrudnionych jest 81 pracowników na pełen etat i jeden pracownik na 0,75 etatu. W codziennych czynnościach mieszkańcom pomaga aż 28 pracowników terenowych.

Ewelina Kurzak

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Stefan

24.06.2014 11:15

Problemy, ale do rozwiązania - zobacz jak http://bezrobotni.waw.pl
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA