REKLAMA

Puls Warszawy

historia »

 

Dyrektor zoo uratował 300 osób z getta. Powstała niezwykła animacja

  25 marca 2022

alt='Dyrektor zoo uratował 300 osób z getta. Powstała niezwykła animacja'
źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej na terenie ogrodu zoologicznego na Pradze ukrywano Żydów i przechowywano broń. Instytut Pamięci Narodowej przypomniał postać Jana Żabińskiego w konwencji gry komputerowej.

REKLAMA

Biografia Jana Żabińskiego (1897-1974) i jego żony Antoniny (1908-1971) to materiał na doskonały film, ale póki co ich historię opowiedział widzom tylko średnio udany "Azyl" z Johanem Heldenberghem i Jessiką Chastain. Zdecydowanie lepszą próbę przybliżenia bohaterów II wojny światowej szerokiej widowni podjął właśnie Instytut Pamięci Narodowej.

Filmik o Janie Żabińskim

IPN postanowił przybliżyć biografię Żabińskiego najmłodszym miłośnikom historii z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, przypadającego 24 marca. Przygotowany z tej okazji film przedstawia opowieść o dyrektorze warszawskiego zoo w formie animacji stylizowanej na grę komputerową. Widzimy w niej Żabińskiego, który przemyka po ulicach okupowanego miasta i organizuje pomoc na terenie ogrodu zoologicznego. Poznajemy także jego biografię i nazwiska uratowanych osób.

Zapraszamy na zakupy

Kim był Jan Żabiński?

Jan Żabiński pochodził z Warszawy, gdzie urodził się w epoce Imperium Rosyjskiego. W młodości uprawiał lekkoatletykę i był rekordzistą miasta w biegu na 100 metrów. Stopień inżyniera agronomii uzyskał w SGGW, doktorat z fizjologii obronił na Uniwersytecie Warszawskim, habilitował się na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1929 roku został pierwszym dyrektorem nowego ogrodu zoologicznego, który powstał na Pradze. Przyczynił się m.in. do przywrócenia środowisku naturalnemu stad żubra.

Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej oraz powstaniu warszawskim. Podczas niemieckiej okupacji wraz z żoną Antoniną ukrywał w swoim domu i na terenie zoo około 300 Żydów. W 1951 roku został zmuszony do opuszczenia stanowiska przez stalinowskie władze ze względu na przeszłość w polskim wojsku. W 1965 roku wraz z żoną odebrał medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Na terenie zoo do dziś można oglądać wejście do tunelu, w którym Jan Żabiński ukrywał uciekinierów z getta.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe