REKLAMA

Legionowo

samorząd »

 

Podatkowe ruchy

  1 marca 2003

W związku z przeprowadzoną w ostatnich miesiącach dwukrotną zmianą wysokości podatku od nieruchomości, można się było nieco pogubić. Warto wyjaśnić sytuację i uspokoić podatników.

REKLAMA

Najpierw mocą uchwały rady miasta z grudnia 2002 roku podwyższono podatki, a następnie w uchwale styczniowej opłaty te zostały obniżone. Biorąc pod uwagę terminy wejścia w życie obu uchwał okazuje się, że wprowadzona pierwotnie wyższa stawka obowiązywała w styczniu i lutym 2003 roku. Od marca zaś niższa stawka (dotyczy podatku od tzw. gruntów pozostałych) uchwalona w styczniu.

Za metr kwadratowy powierzchni użytkowej lub jej części związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej opłata w styczniu i lutym wynosiła 13,85 zł, a za metr pozostałych gruntów 0,25 zł. Za okres od marca do końca roku 2003 stosowne opłaty wynoszą odpowiednio 15,58 zł oraz 0,18 zł.

- Czasem pewien niepokój podatnika może płynąć z zamieszania związanego z dostarczeniem najpierw jednej, a potem drugiej decyzji w niedługim odstępie czasu - wyjaśnia Magdalena Łuczak, rzecznik legionowskiego urzędu.

Radna Agata Zaklika zwraca z kolei uwagę na niezadowolenie mieszkańców. Ogólnie bowiem podatki wzrosły. - Przez ten rok będziemy się przyglądać, ile nasze miasto na tej podwyżce zyska, a ile straci. Niektórzy mieszkańcy już zapowiedzieli, że nie będą płacić - twierdzi Agata Zaklika. - Niektórych na to nie stać, inni grożą, że jak tak dalej pójdzie to się wyprowadzą.

Porównanie stawek z innymi gminami wskazuje na to, że opłaty w Legionowie rzeczywiście są wyższe. Jeżeli podatek za tzw. pozostałe grunty wynosi od marca w Legionowie 0,25 zł za metr kwadratowy, to stawka ta wynosi dla: Brwinowa i Nowego Dworu Mazowieckiego 0,10 zł, Grodziska Mazowieckiego - 0,11 zł, Marek - 0,12 zł, Otwocka - 0,13 zł oraz Piastowa, Błonia i Żyrardowa - 0,15 zł. Sensowność podatkowych zmian będzie mogła zostać obiektywnie oceniona dopiero z perspektywy czasu.

Grzegorz Ciesielski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break