REKLAMA

Wola

komunikacja »

 

Płoną autobusy

  24 kwietnia 2009

Stojący w ogniu autobus dotychczas na ogół kojarzył się z hollywoodzkimi superprodukcjami w stylu "zabili go i uciekł". Coraz częściej staje się jednak widokiem rzeczywistym na warszawskich ulicach.

REKLAMA

W ciągu tygodnia spłonęły trzy autobusy komunikacji miejskiej - jeden na Trasie Łazienkowskiej, drugi na Marsa, w piątek 17 kwietnia zapalił się autobus na Okopowej. Przyczyna ta sama - ogień pojawiający się w komorze silnika. Za każdym razem pasażerom nic się nie stało. Pytanie jednak, dlaczego pożary autobu-sów stają się coraz częstsze?

Można uznać, że to przypadek, ale wkrótce po pożarze na Łazienkowskiej w całej stolicy ruszyły kontrole stanu technicznego miejskich pojazdów. Już pierwszego dnia badań sprawdzono dziewiętnaście autobusów - dziesięciu z nich zatrzymano dowody rejestracyjne. Najczęstsze usterki to wycieki płynów eksploa-tacyjnych, ale kontrolerzy zabierali też dowody za bardziej błahe uszkodzenia: przepalone żarówki świateł drogowych (czyli popularnych "długich"), niedziałające "dzwonki na żądanie" w jednych drzwiach. Zdarzają się też poważniejsze braki, zagrażające - choćby pośrednio - bezpieczeństwu pasażerów: brakujące młotki bezpieczeństwa czy pęknięte szyby. Generalnie jednak - jak mówią sami technicy i kierowcy autobusów na forach internetowych - warszawskie autobusy są w dość dobrym stanie technicznym i częste ostatnio pożary można śmiało złożyć na karb przypadku. Co ciekawe, kiedy spłonął pierwszy Solaris, pojawiła się hipoteza, że właśnie ta marka jest felerna - do podobnych przypadków właśnie z Solarisami dochodziło w latach ubiegłych, nie tylko w Warszawie, ale też w Krakowie i na Sło-wacji. Skoro jednak w identycznych okolicznościach palą się też autobusy innych marek - przyczyna leży gdzie indziej.

Na warszawskich drogach codziennie kursuje blisko 1,5 tysiąca autobusów. Wyrywkowe kontrole na pewno poprawiają poczucie bezpieczeństwa pasażerów - jednak w sytuacji, kiedy sprawdzanych jest jedynie kilkanaście pojazdów na setki kursujących nie można mówić, że wszystkie stołeczne autobusy są w fatalnym sta-nie technicznym.

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy