REKLAMA

cmp moje zdrowie 1cmp moje zdrowie 2cmp moje zdrowie 0
Białołęka

budżet obywatelski »

 

Powstanie plaża w porcie Żerańskim. To pierwszy krok do większych zmian

  17 lipca 2026

alt='Powstanie plaża w porcie Żerańskim. To pierwszy krok do większych zmian'
Fot. Mateusz Senko

Port Żerański ma stać się bardziej przyjaznym miejscem do wypoczynku. Pierwszym krokiem będzie utworzenie plaży, która powstanie dzięki zwycięskiemu projektowi budżetu obywatelskiego Białołęki.

REKLAMA

Tech Research Studies 2Tech Research Studies 0

Przyszłość portu Żerańskiego wielu mieszkańców wiąże z ogólnodostępnymi terenami zielonymi oraz rozbudowaną infrastrukturą sportowo-rekreacyjną. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być utworzenie plaży, która stworzy nowe miejsce do wypoczynku nad wodą. Plaża w porcie Żerańskim to wspólna inicjatywa białołęckich radnych Waldemara Kamińskiego i Filipa Pelca oraz lokalnej aktywistki Renaty Brząkały. Prom "Dudek" znów popłynie z Młocin na Nowodwory Prom "Dudek" znów popłynie z Młocin na Nowodwory Jeszcze tylko do końca wakacji można skorzystać z promu "Dudek", łączącego Nowodwory z Młocinami. Ta lubiana atrakcja turystyczna w tym roku "wisiała na włosku", jednak ostatecznie, dzięki porozumieniu kilku instytucji, prom znów kursuje.

- Mamy na Białołęce piękny park Żerański, ale to jest tylko namiastka tego, co możemy mieć, jeżeli cały port Żerański zagospodarujemy na cele społeczne. Zacznijmy od czegoś małego - plaży w porcie Żerańskim - powiedział radny Waldemar Kamiński.

Plaża w porcie Żerańskim jako pierwszy etap zmian

Autorzy projektu podkreślają, że port Żerański ma duży potencjał rekreacyjny, jednak obecnie pozostaje miejscem zaniedbanym i zaśmieconym. Ich zdaniem kompleksowe zagospodarowanie tego terenu wymagałoby znacznych nakładów finansowych, dlatego warto realizować zmiany etapami.

- Port Żerański jest bardzo atrakcyjnym rekreacyjnie miejscem, a jednocześnie jest zaśmiecony i zaniedbany. Jedną z barier zagospodarowania portu jest skala kosztów, które należałoby przeznaczyć na oczyszczenie, uporządkowanie i budowę infrastruktury. Dlatego zagospodarowywanie należy etapować poprzez małe przedsięwzięcia - przekonują autorzy projektu.

Pomysł zdobył poparcie 891 mieszkańców podczas czerwcowego głosowania w budżecie obywatelskim Białołęki na 2027 rok. Plaża powstanie na terenie istniejącej dzikiej plaży, położonej na wschodnim brzegu środkowego basenu portu Żerańskiego, który już dziś jest wykorzystywany przez mieszkańców do piknikowania.

Infrastruktura planowana w ramach projektu ma mieć charakter tymczasowy i funkcjonować do czasu realizacji szerszego przedsięwzięcia pod nazwą "Park Port Żerański". Pomysłodawcy chcą, aby oba brzegi Kanału Żerańskiego zachowały charakter ogólnodostępnych terenów zielonych.

Kup bilet

Co powstanie za 100 tys. zł?

Budżet projektu wynosi 100 tys. zł. W przyszłym roku planowane jest uporządkowanie należącego do miasta terenu przylegającego do środkowego basenu portowego oraz dowiezienie piasku w miejscu obecnej dzikiej plaży.

W ramach inwestycji powstaną także palenisko wzorowane na rozwiązaniach zastosowanych w parku Żerańskim, tablica edukacyjno-informacyjna oraz dwa duże kosze na śmieci. Projekt nie przewiduje natomiast ingerencji w obszar styku wody i lądu, obejmujący trzcinowiska i roślinność wodną.

DB

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida ostatnie miejsca 2olowkowa kraina swiatowida ostatnie miejsca 0

Komentarze (1)

# vvv

20.07.2026 09:59

Wszystko fajnie, tylko niech najpierw ogarną Płochocińską i tramwaj na Annopol oraz Nowodowory zintegrowane z dojściem do PKP.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 3refleks chlodnictwo 2024-11-21 0
Wstąp do księgarni

REKLAMA

autoreklama tustolica 1autoreklama tustolica 2autoreklama tustolica 0

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

norblin lipiec 02 2norblin lipiec 02 0

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0

REKLAMA

eRecepta - recepta online
eRecepta - recepta online

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA