Plaga moli spożywczych. Sanepid: "Koniecznie trzeba je zwalczyć"
11 września 2019
Uszkadzają i zjadają produkty spożywcze, równocześnie zanieczyszczając je odchodami, kokonami i martwymi owadami, a te mogą być przyczyną wielu trapiących nas chorób - mole spożywcze to prawdziwa plaga wielu osiedli. Jak z nimi walczyć?
- Każdy z moich znajomych ma w tym roku problem z molami spożywczymi. Przylatują z zewnątrz, z klatek schodowych. Są w wentylacji - opisuje pan Mateusz. Rozmawiałem z pracownicą Rossmanna i mówiła, że ludzie ostatnio biorą wszystko, co jest na mole - dodaje.
- U nas też są. Pomogło założenie siatek przeciw owadom we wszystkich oknach. Druga rzecz to wyrzucenie wszystkiego, co jest otwarte z kuchennych szafek (mąki, kasze, itd.). Szafki dobrze odkurzyć i umyć wodą z octem - podpowiada pani Jolanta. Inne panie domu radzą porozkładać w szafkach liście laurowe. Ponoć mole ich bardzo nie lubią. Nie znoszą też lawendy, wszelakich cytrusów i goździków. - Najpierw zauważyłam latające w kuchni, a potem białe larwy na suficie. Wyrzuciłam wszystkie produkty, zwłaszcza kasze i makarony. Do szafek powstawiałam garnki w gorącą wodą i octem. Od tamtej pory problem w mieszkaniu zniknął, ale na klatce schodowej widzę, że wciąż latają - uzupełnia pani Marta.
Motyl szkodnikiem
- To szkodniki występujące w magazynach produktów spożywczych. Bytują w produktach pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego i są wyspecjalizowaną grupą owadów przystosowaną do życia w pomieszczeniach zamkniętych - wyjaśnia Jadwiga Mędelewska, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Warszawie. Jak informuje Sanepid, groźne szkodniki magazynowe, to przedstawiciele rzędu motyli (lipidoptera). W ich cyklu rozwojowym wyróżnia się cztery stadia: jajo, larwa (zwana gąsienicą), poczwarka i owad dorosły. Gąsienice uszkadzają i zjadają produkty spożywcze, zanieczyszczając je odchodami, kokonami i martwymi owadami. Mogą powodować różne choroby. Larwy omacnicy spichrzanki są w stanie przegryźć papier, karton, tkaninę, a nawet folię. Dorosłe osobniki wychodzą z kokonów znajdujących się w szczelinach ścian, murów, opakowań i pudeł do przechowywania żywności. Co ważne, wszystkie stadia rozwojowe są odporne na działania niskiej temperatury, np. przy minus dwóch stopniach Celsjusza są w stanie przeżyć 90 dni. Z kolei samica motyla mklika mącznego składa jaja bezpośrednio na naszych produktach spożywczych. Występuje najczęściej w młynach, piekarniach, sklepach - żerując przede wszystkim na mące i innych produktach zbożowych.
Jak z nimi walczyć?
Omacnica spichrzanka i mklik mączny trafiają do naszych mieszkań najczęściej z zakupami. - Jeśli szkodniki pojawią się w mieszkaniu, należy niezwłocznie dokonać szczegółowego przeglądu produktów spożywczych w poszukiwaniu żerujących larw - radzi Jadwiga Mędelewska. Są one koloru jasno szarego, mają ok. 1 cm długości. Larwy mogą znajdować się w produktach sypkich, dlatego warto je uważnie i starannie przejrzeć. Pierwszymi objawami ich obecności są delikatne pajęczynki w opakowaniu produktu. W przypadku znalezienia zainfekowanego pożywienia należy je bezwzględnie usunąć. Produkty spożywcze, w których mogą żerować szkodniki, należy umieścić w szklanych opakowaniach. Wymyć wszystkie szafki, dokonać oględzin kuchni zwracając szczególną uwagę na rogi i załamania ścian. W tych miejscach chętnie tworzą się kokony. Dodatkowo wskazane jest stosowanie pułapek feromonowych dostępnych w sprzedaży oraz siatek na otwory wentylacyjne i moskitiery w oknach.
(DB)