REKLAMA

Puls Warszawy

różne »

 

Plaga ćmy azjatyckiej. Opanowała ogrody, wpada do mieszkań

  1 lipca 2020

alt='Plaga ćmy azjatyckiej. Opanowała ogrody, wpada do mieszkań'
źródło: commons.wikimedia.org

Azjatyckie ćmy opanowały ogrody i masowo wciskają się do mieszkań. Nawet w wysokich blokach.

REKLAMA

- Zauważyłam bardzo aktywne ćmy azjatyckie. Ich larwy są groźnym szkodnikiem bukszpanów, które doprowadzają do usychania krzewów. Czy wiecie może, jak ich się pozbyć bez użycia środków chemicznych? - pyta pani Ewa. Jak się okazuje, wiele osób posiadających ogródki ma już poważny problem. Ciem jest tak dużo, że narzekają na nie także mieszkańcy bloków.

Ćma sieje spustoszenie

Jeszcze w maju tego roku ćmy azjatyckie, inaczej zwane bukszpanowe, dość skutecznie niszczyły ogrody królewskie w Pałacu Wilanowskim. Pasożyt ten pojawia się też coraz intensywniej na Bemowie, Bielanach i Żoliborzu, również mieszkańcy Wawra, Targówka, Białołęki, a nawet pobliskiego Legionowa zgłaszali z nim problem. W Warszawie nie ma w zasadzie strefy w stu procentach wolnej od tych szkodników. Gąsienice ćmy azjatyckiej żerują na przyblokowych bukszpanach, atakują ogrody, są na terenach urządzonej zieleni miejskiej, ale też na cmentarzach, gdzie bukszpanów jest dużo. Ćma bukszpanowa nie należy do małych owadów. Rozpiętość jej skrzydeł może wynieść nawet cztery centymetry. Owad składa na bukszpanie jaja, z których wykluwają się gąsienice. To właśnie larwy potrafią w kilka dni unicestwić nawet duży krzak.

Wstąp do księgarni

Jak z nimi walczyć?

W walce z pasożytem nie pomoże nam nawet naturalny wróg wielu gatunków owadów występujący w naturze, czyli ptaki. Dlaczego? Larwy ćmy są w smaku dość gorzkie, a nawet nieco toksyczne. Pozostaje nam więc głównie walka preparatami ogólnodostępnymi. Jeśli zatem zauważymy pierwsze symptomy, że z bukszpanem dzieje się coś złego, to można wypróbować dostępne na rynku środki przeciw gąsienicom. Można też profilaktycznie, od czasu do czasu, przeglądać roślinę w celu znalezienia gąsienic. Istotne w walce z pasożytem też jest dolistne nawożenie bukszpanów, regularne przycinanie, podlewanie oraz wypłukiwanie larw silnym strumieniem wody. Jednak należy zauważyć, iż ćma azjatycka bardzo szybko się rozmnaża. Samica może złożyć od 100 do 400 jaj. A w walce z owadem z pewnością nie pomagają bardzo łagodne w ostatnim czasie zimy.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Edytz

02.07.2020 07:45

Na Targówku jest masakra w sumie nie larwy lecz już dojrzałe osobniki w ciągu dnia nawet 7 sztuk w mieszkaniu A jak zaczyna padać to na balkonie nawet stać nie można i trzeba zamykać balkon i okna bo takie chmara wpada.

# Wmr

02.07.2020 08:10

Emulpar biologiczny środek do zwalczania, naturalny wróg to szerzenie. Można było się odrobinę wysilic to nie są tajne informacje.

# dareek36

04.07.2020 11:26

Sa przeciez pulapki elektryczne wieszane a sciane z lampa ultrafioletowa beda wszystkie do niej lecialy i ladnie spadaly na ziemie. I Okno moze byc swobodnie otwarte

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break