Rośnie opóźnienie placu "pięciu rogów". Na osłodę znaleźli ułańską szablę
2 lutego 2022
Budowa placu na przecięciu pięciu ulic w centrum Warszawy trwa od marca ubiegłego roku. Pierwotnie miała potrwać pół roku, ale zaawansowanie inwestycji wynosi dziś zaledwie 55%.
Plac "pięciu rogów" - taką nieoficjalną nazwę wymyślił Zarząd Dróg Miejskich dla ruchliwego skrzyżowania Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej. Po przebudowie stanie się ono przestrzenią bez wydzielonych chodników i jezdni a przejazd zostanie zachowany tylko dla autobusów i rowerów w ciągu Kruczej i Szpitalnej.
Plac "pięciu rogów" wciąż w budowie
Pierwotny termin minął jesienią, ale według oficjalnej strony inwestycji stopień zaawansowania prac sięga obecnie tylko 55%. Regularne przekładanie terminu zakończenia budowy jest uzasadniane pracami archeologicznymi, które powinny być uwzględnione w zaplanowanym czasie trwania kontraktu z wykonawcą.
- Po raz pierwszy przebudowa została wstrzymana już kilka dni po inauguracji - przypominają drogowcy. - Na Szpitalnej, po sfrezowaniu asfaltu znajdującego się na jezdni, wykonawca odsłonił fragmenty dawnej brukowanej drogi. Odkryty bruk trafił pod lupę archeologów, dla których znalezisko, jak czas pokazał, nie było jedynym budzącym duże zainteresowanie. W lipcu pojawili się na placu, aby w jego centralnej części zbadać fundamenty przedwojennych kamienic. W trakcie ich przeszukiwania i zabezpieczania natknęli się na przedmiot przypominający białą broń.
Znaleźli ułańską szablę
Jak informuje mazowiecki konserwator zabytków prof. Michał Lewicki, przedmiotem okazała się szabla ułańska z pochwą, pochodząca najprawdopodobniej z 1921 roku. Została znaleziona w schowku w zrujnowanej piwnicy kamienicy na rogu Szpitalnej i Zgody. Co zaskakujące, szabla nie trafiła do Muzeum Wojska Polskiego, lecz do powstającego Muzeum Historii Polski.
Firma Strabag otrzyma za budowę placu 14,7 mln zł. ZDM nie podaje aktualnego terminu zakończenia prac.
(dg)