REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Pilnuj drinka!

  16 czerwca 2008

Gwałt w pigułce. Twoja córka kocha zabawy w klubach? Oprócz standardowego "uważaj na siebie" przed wieczornym wyjściem przypomnij jej - pilnuj swojego drinka! Pigułka gwałtu nie ma smaku ani koloru, a potrafi wyłączyć świadomość na kilka godzin.

REKLAMA

W toaletach polskich dyskotek i klubów pojawiły się plakaty z niebieskim drinkiem trzymanym na smyczy. Obrazek podpisany jest hasłem "pilnuj drinka". O co chodzi?

Pigułka gwałtu, czyli GHB wrzucony ukrad-kiem do napoju działa podobnie jak większa ilość alkoholu - w małych dawkach daje pozorne uczucie rozluźnienia, osłabia czujność, potęguje uległość. Większa ilość może skutkować torsja-mi, oczopląsem, problemami z utrzymaniem równowagi, a nawet śpiączką. Ważne, że powo-duje także stan nieświadomości, zanik pamięci, jednak bez utraty przytomności. Po zażyciu GHB wyglądamy jak mocno zamroczeni alkoholem, jesteśmy całkowicie bezradni.

Osoba unieszkodliwiona pigułką GHB staje się potencjalną ofiarą gwałtu, kradzieży albo po-bicia. Policja jest często bezsilna, gdyż substan-cja szybko znika z krwi i moczu. Dodatkowo ofiara nic nie pamięta.

Stopniowo wzrasta u nas świadomość niebezpieczeństwa wiążącego się z pi-ciem drinków od nieznajomych, często jednak przestępstwa w ogóle nie są zgła-szane policji (tymczasem w Wielkiej Brytanii w ciągu sześciu lat odnotowano aż 6 tys. przestępstw z użyciem GHB). W sierpniu 2006 r. skazano w Polsce pierwszą osobę: Sławomira Z. - za zgwałcenie 19-letniej dziewczyny po uprzednim dodaniu jej do drinka GHB.

stroja

Jak nie zostać ofiarą pigułki gwałtu?

  • Na imprezy zawsze wybieraj się w towarzystwie zaufanych znajomych.
  • Nigdy nie pij czegoś, co oferuje Ci nieznajoma osoba.
  • Unikaj dzielenia się i wymieniania napojami.
  • Staraj się kupować napoje w fabrycznie zamkniętych opakowaniach i otwierać je własnoręcznie. Jeżeli nie jest to możliwe, obserwuj jak napój jest przyrzą-dzany.
  • Nigdy nie zostawiaj szklanki/kubka bez opieki, nawet gdy odchodzisz tylko na chwilę. Jeżeli stwierdzisz, że Twój napój stoi w innym miejscu, niż go zostawiłaś lub wygląda i smakuje inaczej - nie pij go!
  • Kiedy poczujesz się dziwniej (mdłości, senność, zachwianie równowagi po ma-łej ilości alkoholu, problemy z wymową) - zgłoś się po pomoc do zaufanej oso-by lub do obsługi lokalu.
  • Zastanów się z kim opuszczasz lokal (zdecydowana część ofiar zostaje napad-nięta przez osoby, które pierwsze zaoferowały pomoc).
  • W razie postępowania objawów i pogarszania się ogólnego stanu, koniecznie skontaktuj się z lekarzem i powiadom policję.
W ramach profilaktyki, poza zachowywaniem czujności, za kilka złotych można nabyć dyskretne drink testery umożliwiające wykrycie GHB w napoju. Drink Test to plastikowa karta z dwoma polami testowymi. Po naniesieniu kropli drinka lub piwa, pole zabarwia się na zielono, jeśli do napoju dodano GHB. Testery na rynek wy-puścił producent prezerwatyw, są dostępne m.in. w wielu salonikach prasowych.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA