REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Na dwóch kołach przez stolicę... i dalej

  16 czerwca 2008

Czy będzie jednolite oznakowanie ścieżek rowerowych w Warszawie?

REKLAMA

Warszawskie ścieżki rowerowe mają jeden niezaprzeczalny atut - są. Na tym w zasadzie ich przydatność się kończy. Wciąż jeszcze zdarza się budowanie ich z kostki brukowej (choć prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała rozporządzenie zakazujące wytyczania i budowy ścieżek z użyciem tego materiału), zastawiane ko-szami na śmieci czy przecinające się w dziwny sposób z chodnikami bądź bloko-wane przez parkujące samochody. Istnieje jednak szansa, że ten stan ulegnie zmianie. Trwają bowiem spotkania na temat stworzenia jednolitego dla całej metro-polii szlaku, który obejmie Warszawę i okolice, a będzie częścią projektu o zasięgu europejskim.

Zielony Rowerowy Szlak Mazowsza to część projektu wspieranego przez ekolo-gów z Zielonego Mazowsza i firmę VeloPoland. Jest efektem prac mających upow-szechnić turystykę i transport rowerowy w Polsce, ujęto go już w strategii rozwoju województwa mazowieckiego do 2020 r. Kiedy powstanie, będzie obejmował bazę - centrum rowerowe przy warszawskim Centrum Olimpijskim, gdzie będzie można serwisować rowery przed podróżą, przenocować i zdobyć informacje o trasach ro-werowych. Te zaś będą powstawać w stolicy i gminach ją otaczających - do pro-jektu już przystąpiły m.in. gminy Legionowo i Wołomin. Docelowo szlak ma dotrzeć do całego województwa, zostać włączony do ogólnopolskiego programu VeloPoland, a w przyszłości pozwolić na rowerową komunikację wygodnymi i bezpiecznymi dwukierunkowymi rowerostradami z resztą Europy. - Już teraz istnieje projekt szlaku rowerowego "Euro 2012", który połączy Warszawę z Kijowem - mówi Marek Zamana z VeloPoland.

Plany ambitne, ale póki co Warszawa stanęła przed innym problemem - sto-łeczne ścieżki rowerowe są oznakowane wyjątkowo niejednolicie. Na spotkaniu w żoliborskim ratuszu, jakie odbyło się 7 maja, podniesiono kwestię ujednolicenia znaków dla rowerzystów. Jak się okazuje, obecnie na terenie miasta funkcjonują co najmniej trzy metody znakowania - miejska, PTTK-owska, kierująca do ciekawych miejsc oraz europejska. Przedstawiciele poszczególnych dzielnic, ekolodzy i rowe-rzyści zdecydowali, że będą forsować przyjęcie jednolitego oznakowania, które - wzorowane na tym dla samochodów - pokieruje bicyklistów po całej stolicy połą-czonymi w sieć ścieżkami.

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl