Pikniki pod urzędem pracy na Ciołka
12 września 2012
Budynek urzędu pracy przy ulicy Ciołka 10A jest wyjątkowo mocno obleganym miejscem. Obecnie w placówce jest zarejestrowanych prawie 45 tys. bezrobotnych.
- Kiedyś przyszedłem pod koniec dnia, około 15.00, to mi od razu powiedzieli, że się nie dostanę - wspomina pan Roman, mieszkaniec Woli. Na drugi dzień byłem o 13.00, bo akurat wcześniej opiekowałem się wnuczką. I też się nie dostałem. Jak wziąłem numerek, to byłem czterdziesty w kolejce. Dopiero jak przyszedłem o 9.00 rano, wziąłem numerek i... poszedłem na zakupy. Po dwóch godzinach nadeszła moja kolej.
Interesantów jest tak wielu, że czekają zarówno na korytarzach urzędu, jak i na zewnątrz. Gdy jest ładna pogoda, siedzą na trawie, rozmawiają.
- Ostatnio pani rozdawała ulotki o funduszach unijnych na rozpoczęcie działalności, wcześniej niewiele o tym słyszałam - mówi pani Renata, poszukująca pracy. - Ale czekać przed urzędem cztery godziny to przesada...
Urzędnicy: czekać nie trzeba
- Jest już możliwość rezerwacji terminu rejestracji przez internet - kilka kliknięć pozwala oszczędzić czas i umożliwia umówienie się na wizytę w urzędzie na konkretną, dogodną dla klienta godzinę - informuje Katarzyna Żach z Urzędu Pracy. Usługa została uruchomiona już dwa lata temu, o czym - sądząc po kolejkach - bezrobotni nie wiedzą. A może lubią pogawędki w kolejce? - Mamy także nowoczesny system Video CV, z którego mogą korzystać bezpłatnie osoby poszukujące pracy, a także pracodawcy poszukujący pracowników - wymienia dalej Katarzyna Żach. - Jest możliwość zgłoszenia oferty pracy on-line - ułatwia oraz skraca czas potrzebny pracodawcom na wypełnienie i przesłanie do urzędu nowych ofert pracy.
Urząd udostępnia także bazę projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego - nie tylko realizowanych przez siebie.
Czy jest po co czekać?
- W każdym miesiącu jest około 1500-1800 ofert na różne stanowiska - informuje Magdalena Fic z Urzędu Pracy. - Są to zarówno proste prace robotnicze, sprzątanie czy ochrona, ale także finanse, księgowość, personel techniczny.
Aktualne oferty umieszczone są na tablicach w urzędzie oraz na stronie up.warszawa.pl .
Dla osób, które nie mają dostępu do internetu, również przygotowano pomoc. Każdy chętny może bezpłatnie skorzystać z sali informacji zawodowej, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-15.30. - Osoby zainteresowane mają do dyspozycji siedem stanowisk komputerowych z dostępem do internetu, aktualną prasę z ofertami pracy, mogą również korzystać z telefonu. Poza tym mają dostęp do faksu, ksero oraz skanera. Sale informacji zawodowej zarówno w siedzibie przy ul. Ciołka 10a, jak i przy ul. Grochowskiej codziennie odwiedza ponad 40 osób. Ponadto w dyspozycji urzędu pozostaje sieć infomatów (12 kiosków multimedialnych w obu siedzibach), która zapewnia osobom poszukującym pracy dostęp m.in. do ofert, aktualnych informacji z rynku pracy oraz informacji o projektach realizowanych dla osób poszukujących zajęcia. Ponadto osoby poszukujące pracy mogą uzyskać informację o rynku pracy oraz skorzystać z porady specjalisty w zakresie przygotowywania dokumentów aplikacyjnych - dodaje Magdalena Fic.
Katarzyna Zawadzka