REKLAMA

Puls Warszawy

komunikacja »

 

Pasażerowie wymusili wyłączenie klimatyzacji. Jest "niezdrowa"

  11 maja 2020

alt='Pasażerowie wymusili wyłączenie klimatyzacji. Jest "niezdrowa"'
źródło: ZTM

Coroczny spór o klimatyzację w autobusach i tramwajach zaczął się wyjątkowo wcześnie.

REKLAMA

Narzekania na wyłączoną lub działającą zbyt mocno klimatyzację są znane w warszawskiej komunikacji miejskiej od lat, ale rok 2020 jest wyjątkowy. W marcu Zarząd Transportu Miejskiego kazał przewoźnikom wyłączyć przyciski otwierające drzwi i wyłączyć klimatyzację w ramach profilaktyki w walce z SARS-CoV-2.

Niezdrowa klimatyzacja

- Nasze działania wynikały również z faktu, że wielu pasażerów, w obawie o swoje zdrowie wnioskowało o pilne wyłączenie klimatyzacji - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka warszawskiego ratusza. - Przewoźnicy zostali zobowiązani, by w pojazdach, w których jest to technicznie możliwe, wyłączyć układy wentylacji, ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji, w przypadku, gdy ich działanie wymusza cyrkulację powietrza.

W ramach walki z wirusem ZTM kazał wyłączyć przyciski otwierające drzwi, a następnie odblokować okna, które pasażerowie otwierają teraz własnoręcznie. Ponieważ ostatnie dni były ciepłe, ruszyły kontrole. W weekend 9-10 maja sprawdzono 166 autobusów i we wszystkich okna były odblokowane.

Kup bilet

Klimatyzacja w autobusach?

Podsumowując: nie wolno nam dotykać przycisków, ale wolno dotykać klamek przy oknach, natomiast klimatyzacja, którą niedawno uznano za standard godny warszawskich autobusów i za który dopłacaliśmy w cenie pojazdów, teraz jest "wyjęta spod prawa". Mądrość etapu zmienia się z miesiąca na miesiąc. Gdy rozpoczną się upały, kierowcy zapewne sami wyjaśnią swoim pracodawcom, jakie rozwiązanie jest najlepsze.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Marian

11.05.2020 18:32

Jak nie można dotykać przycisku to co z trzymaniem się poręczy?
Kogoś z tymi ograniczeniami nieźle poyebało.

# warszawiak ( nie -nin!)

12.05.2020 11:46

#Marian napisał(a) 11.05.2020 18:32
Jak nie można dotykać przycisku to co z trzymaniem się poręczy?
Kogoś z tymi ograniczeniami nieźle poyebało.
A po co masz dotykać poręczy jak co drugie miejsce siedzące jest zajęte ?
Jak siedzisz nie musisz się przecież trzymać...

# jupik

12.05.2020 15:38

Ale siedzisz na siedzeniu, które przed epidemią było już brudne. Co do klimy to zawsze był problem ze zbyt niską temp. w lecie i za wysoką w zimie. Nie wiem czemu nie stosuje się systemu mieszania strumieni powietrza z wewnątrz ze strumieniem z klimatyzatora.

REKLAMA

# ddd

17.05.2020 14:44

Ludziom jak zwykle źle. A rząd wydaje coraz głupsze przepisy. Ciekawe jak sobie wyobrażają jazdę autobusami i tramwajami w upały. W starych tramwajach nie ma klimatyzacji i jest to koszmar, nawet jak są wszystkie okna otwarte. A i to niektórym przeszkadza, bo ich "zawieje".

# ddd

17.05.2020 14:47

#Marian napisał(a) 11.05.2020 18:32
Jak nie można dotykać przycisku to co z trzymaniem się poręczy?
Kogoś z tymi ograniczeniami nieźle poyebało.

Zgadzam się w 100%. Nie ma możliwości aby czegoś w pojeździe nie dotknąć. Bardziej mi przeszkadzają brudne siedzenia. I niekoniecznie jest to wina tych, co autobusy czy tramwaje myją. Chociaż to zapewne też. Nie wiem ile czasu wirus wytrzymuje na siedzeniach, ale jakże często jest tak, że do tramwaju wchodzi sobie śmierdzący bezdomny. i dopiero to może być zagrożenie, bo nie wiadomo, co on na sobie ma. Już pomijając smród.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni