Park na lato i zimę
10 października 2008
Ulubione miejsce odpoczynku mieszkańców Bródna - Park Bródnowski - przechodzi kolejną metamorfozę.
Do najważniejszych, jak podkreśla zastępca burmistrza Janusz Janik, należą: modernizacja terenu sportowego, zmiana statusu kortów, które mają być przeka-zane Ośrodkowi Sportu i Rekreacji i dostępne dla wszystkich chętnych, przebudowa placu zabaw, by był atrakcyjny dla starszych dzieci, budowa na parkowej górce sceny, przebudowa stacji uzdatniania wody i wreszcie - to w najdalszych planach - ogrodzenie terenu.
Na razie rozpoczęto pierwszą z planowanych inwestycji - modernizację terenu sportowego.
Trzy boiska i nie tylko
Na parkowym terenie, usytuowanym między ulicami Wyszogrodzką i Rembielińską, gdzie wcześniej stały m.in. stoły do ping-ponga, rozpoczęły się prace w ramach projektu "Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowo-rekreacyjnych na terenie m.st. Warszawy".Do programu zakwalifikował się Park Bródnowski i dzięki temu powstanie tu nowoczesny kompleks sportowy. Prace realizuje Warszawski Ośrodek Sportu i Re-kreacji. Lech Bartnik, zastępca dyrektora WOSiR ds. inwestycji zapewnia, że prace powinny się zakończyć do końca tego roku. Chyba, że plany zmieni niesprzyjająca aura.
Od Anety Grudzień z WOSiR dowiedzieliśmy się, że projekt przygotowany dla Parku Bródnowskiego obejmuje budowę wielofunkcyjnych boisk sportowo-rekrea-cyjnych. Zaplanowane do budowy obiekty powstaną na powierzchni ponad 8 tys. mkw.
Pora na szczegóły. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z założeniami, miesz-kańcy Bródna do końca 2008 r. powinni zobaczyć w parku boiska do piłki ręcznej i nożnej, do siatkówki, do siatkówki plażowej z nawierzchnią z piasku płukanego drobnoziarnistego i wyposażone w słupki przeznaczone do umocowania siatki, bois-ko do koszykówki, teren ze stołami do ping-ponga.
Wszystkie urządzenia będą w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych.
Ponadto, co ważne, ułożona zostanie na modernizowanym terenie nawierzchnia z kostki betonowej, która umożliwi komunikację. Teren w części zostanie ogrodzo-ny murem oporowym. Dla dzieci, choć nie tylko, atrakcją będzie odpowiednio przy-gotowana górka saneczkowa.
Plan modernizacji przewiduje też założenie nowych trawników, zasadzenie po-nad pięciuset krzewów liściastych, ponad stu iglastych, prawie pięciuset roślin okry-wowych oraz ponad stu pnączy.
Zaplecze techniczne
Pracom związanym z budową obiektów sportowych towarzyszyć będzie moderni-zacja techniczna terenu. Zostanie on odpowiednio oświetlony, przebudowane będą instalacje: wodno-kanalizacyjna, elektryczna i teletechniczna. Na terenie stanie 31 żeliwno-drewnianych ławek ogrodowych oraz kosze na śmieci.Powstanie też budynek zaplecza z pokojem ochrony, pomieszczeniem dla tre-nerów, magazynem gospodarczym oraz sprzętu sportowego, a także sanitariatami dla mężczyzn, kobiet i osób niepełnosprawnych.
Jak wyjaśnia prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, aktualnie w stoli-cy trwa budowa wielu boisk, bo władzom zależy na stworzeniu społeczności możli-wości aktywnego uprawiania sportu, co wiąże się z koniecznością rozbudowy infra-struktury sportowej poprzez budowę obiektów sportowych przeznaczonych do ma-sowego użytku, zarządzanych przez samorządy.
Władze Targówka wskazały Park Bródnowski. Jeszcze w tym roku wiele się w nim zmieni.
Jolanta Zientek-Varga