Park będzie jak nowy. Ruszają konsultacje
1 października 2018
"Nowy kształt terenu będzie odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności" - mówią organizatorzy konsultacji w sprawie rewitalizacji parku Ulricha.
29 września rozpoczęły się konsultacje dotyczące projektu rewitalizacji parku Ulricha oraz terenu przed Wola Parkiem. Spotkania odbędą się w specjalnym punkcie, zlokalizowanym przy fontannie przed głównym wejściem do galerii handlowej. Zaprezentowane zostaną prototypowe projekty rewitalizacji, wypracowane w drodze wcześniejszych rozmów i warsztatów z ekspertami, architektami oraz wybranymi mieszkańcami. Swoje zdanie będzie można wyrazić w anonimowej ankiecie. Zebrane opinie i sugestie mieszkańców pomogą wypracować ostateczną koncepcję i sprawić, że zrewitalizowany park przy Górczewskiej stanie się ulubionym miejscem spotkań i spędzania czasu dla mieszkańców Woli i Bemowa.
- Park Ulricha, szklarnie oraz pałacyk to miejsca szczególnie ważne zarówno dla nas, jak i lokalnej społeczności obu dzielnic - mówi Dagmara Pozowska, dyrektor Wola Parku. - Chcemy, aby ten teren zyskał nowy kształt i stał się miejscem odpowiadającym na potrzeby mieszkańców Woli i Bemowa: przyjaznym, użytecznym, ciekawym. Przestrzenią, w której będą mogli odpocząć, spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, a także realizować swoje pasje. Zachęcam każdego do wyrażenia własnego zdania.
Punkt konsultacyjny będzie otwarty w następujących terminach:
We wtorek 2 października o godz. 16:00 odbędzie się także dodatkowe spotkanie konsultacyjne w Miejscu Aktywności Lokalnej przy Jana Olbrachta 9 (przy przystanku autobusowym Redutowa). Konsultacje zostaną przeprowadzone przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych Stocznia. Dodatkowo na stronie www.wolapark.pl zostanie uruchomiona specjalna zakładka, na której zostaną zaprezentowane wizualizacje i zarys koncepcji rewitalizacji parku Ulricha. Znajdzie się na niej także ankieta.
140 lat historii
Dzisiejszy park przy Górczewskiej jest pozostałością gospodarstwa ogrodniczego, od którego wzięło nazwę osiedle Ulrychów. Jan Krystian Ulrich założył je w roku 1876, natomiast dzisiejszy ogród pokazowy powstał na początku XX wieku. Po II wojnie światowej i śmierci ostatniej właścicielki teren został przejęty przez państwo i popadł w ruinę. Wszystko zmieniło się na początku naszego stulecia, gdy dawny park został odkupiony przez inwestora budującego centrum handlowe. Po otwarciu Wola Parku zabytkowe obiekty zostały wyremontowane, odtworzono pomnik Ulricha i udostępniono park warszawiakom.
- Największą atrakcją tego miejsca są rzadkie gatunki drzew, z których część sadzona była przez Ulrichów jeszcze w XIX wieku - czytamy na stronie Wola Parku. - Do dziś przetrwały i cieszą oko m.in. buk szkarłatny, buk zwisły, klon czerwony i dąb błotny.
(dg)