Pałac Kultury i Nauki rozbłyśnie na zielono. Straż Graniczna świętuje 35-lecie
15 maja 2026
Pałac Kultury i Nauki zostanie dziś wieczorem podświetlony na zielono. To symboliczne rozpoczęcie centralnych obchodów 35-lecia Straży Granicznej.
W piątkowy wieczór Pałac Kultury i Nauki w Warszawie rozbłyśnie na zielono. Iluminacja zainauguruje centralne obchody 35. rocznicy powołania Straży Granicznej.
Warszawa tonie w starych ubraniach. Mieszkańcy krytykują ratusz
Warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta na Facebooku zwraca uwagę mieszkańcom na nagminne pozostawiane stare ubrania, które piętrzą się wokół pojemników na zużytą odzież. Jak przypominają urzędnicy "tekstyliów można się pozbyć legalnie". Co na to komentujący tę sprawę warszawiacy?
To symboliczny gest uznania dla blisko 17 tysięcy funkcjonariuszy i 3,5 tysiąca pracowników formacji, którzy od 1991 roku odpowiadają za ochronę granic państwa, kontrolę ruchu granicznego oraz przeciwdziałanie nielegalnej migracji.
35 lat Straży Granicznej
Współczesna Straż Graniczna została powołana ustawą z 12 października 1990 roku. Działalność operacyjną rozpoczęła 16 maja 1991 roku, przejmując zadania od rozformowanych Wojsk Ochrony Pogranicza.
Przez ostatnie trzy i pół dekady formacja przeszła znaczącą modernizację i obecnie jest jedną z najnowocześniejszych służb granicznych w Europie. Odpowiada za ochronę zewnętrznej granicy Unii Europejskiej i strefy Schengen.
Zielona iluminacja symbolem służby
Zielone podświetlenie PKiN nawiązuje do koloru mundurów i symboliki Straży Granicznej. Ma być także wyrazem podziękowania za codzienną służbę pełnioną na ponad 3,5 tysiąca kilometrów polskich granic.
- Dzisiejsza iluminacja PKiN to moment refleksji nad historią i ewolucją naszej służby. Jesteśmy dumni, że od 35 lat budujemy poczucie bezpieczeństwa obywateli, stawiając czoła dynamicznym zmianom geopolitycznym i nowym zagrożeniom - podkreśla Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan.
Centralne uroczystości w Lublinie
Podświetlenie Pałacu Kultury i Nauki stanowi zapowiedź centralnych obchodów Święta Straży Granicznej, które odbędą się 16 maja w Lublinie. W programie przewidziano uroczysty apel z udziałem władz państwowych, wręczenie awansów i odznaczeń oraz prezentację nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego przez Straż Graniczną. Mieszkańcy Warszawy i turyści będą mogli uwiecznić "zielony Pałac" na zdjęciach jako symbol bezpiecznych granic Polski.
Red
.




































