Oto skwer Karaimski. Nowa nazwa na mapie Woli
16 lutego 2022
Na jutrzejszej sesji (17 lutego) Rada Warszawy przegłosuje nadanie nowemu skwerowi przy Pustoli imienia mniejszości narodowej liczącej kilkaset osób.
Skwer Karaimski - taką nazwę będzie oficjalnie nosić nowe miejsce, urządzone pomiędzy Cmentarzem Prawosławnym a sąsiednimi blokami mieszkalnymi.
Skwer ku czci Karaimów
- Rada Dzielnicy Wola postanowiła wystąpić do Rady Warszawy z projektem uchwały, by przyczynić się do zaistnienia w społecznej świadomości faktu obecności w Polsce Karaimów oraz uczczenia tej mniejszości etnicznej zamieszkującej ziemie polskie już od XIV wieku - czytamy w uzasadnieniu. - Projekt uchwały jest również wyrazem poparcia dla przedstawicieli społeczności Karaimskiej z Fundacji Karaimskie Dziedzictwo, Związku Karaimów Polskich oraz Karaimskiego Związku Religijnego RP.
W uzasadnieniu projektu urzędnicy popełnili historyczny błąd dużego kalibru. Karaimi przybyli w XIV wieku nie na "ziemie polskie", ale do Wielkiego Księstwa Litewskiego i Księstwa Halicko-Wołyńskiego, gdzie urządzali własne gminy, separując się od ruskojęzycznej, prawosławnej większości. Niektóre z gmin weszły w skład Królestwa Polskiego po podboju Rusi Czerwonej przez Kazimierza Wielkiego, inne po I wojnie światowej. Dopiero po II wojnie światowej wielu Karaimów zostało wypędzonych przez Sowietów na zachód i zamieszkało w granicach dzisiejszej Polski. Jedyny w Polsce cmentarz tej społeczności znajduje się przy Redutowej, tuż obok nowego skweru Karaimskiego.
Nowe miejsce na Woli
Jak przypominał w grudniu warszawski ratusz, jeszcze niedawno teren obok Cmentarza Prawosławnego nie był przystosowany do spacerowania i odpoczynku. Teraz okoliczni mieszkańcy mają do dyspozycji nowy skwer, który zobaczymy w całej okazałości wiosną, gdy zakwitną rośliny. W miejscu, które zostało na nowo zagospodarowane, nie było wcześniej wytyczonych ścieżek. Teraz przez przestrzeń o charakterze parkowym prowadzą alejki o mineralnych nawierzchniach. Wzdłuż tras spacerowych zasadzono dziewiętnaście drzew: klony polne, klony jawory, jabłonie kwieciste i wiśnie wonne.
Na powierzchni 600 m2 posadzono też krzewy: złotlin japoński, trzmielina Fortune'a, forsycja pośrednia, lilak pospolity, jaśminowiec wonny, wierzba purpurowa i róża diamant. Na skwerze stanęła również siłownia plenerowa dla miłośników kalisteniki. Urządzenie skweru kosztowało 901 tys. zł.
Kim są Karaimi?
Karaimizm jest religią, która w VIII wieku wyodrębniła się z judaizmu na terenie dzisiejszego Iraku. Część wyznających go Żydów przybyła na Krym, gdzie przyjęła język blisko spokrewniony ze współczesnym tatarskim. Z czasem Karaimi zyskali własną świadomość narodową, oddzielną od żydowskiej ze względu na rosnące różnice kulturowe.
W spisie powszechnym z 2011 roku jako Karaimów określiło się 346 osób, przy czym aż 33% deklaruje dwie narodowości.
(dg)