Oświata jest najważniejsza
21 stycznia 2011
Sytuacja demograficzna Białołęki, z punktu widzenia zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc w szkołach, budzi duże zaniepokojenie. Szczególnie trudno może być w podstawówkach już w 2013 r.
Na szczęście rok 2011 to także czas zakończenia istotnych inwestycji oświatowych. Na wiosnę br. oddana do użytku zostanie nowa szkoła podstawowa przy ul. Berensona. Obiekt będzie miał 28 sal dydaktycznych, z których cztery będą przy-stosowane dla oddziałów przedszkolnych. Na terenie szkoły powstanie zespół boisk zewnętrznych: do piłki nożnej, siatkowej, koszykowej oraz skocznia w dal i plac zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ze starych zabudowań pozostanie jedynie hala sporto-wa, która ma być zmodernizowana. Dzięki znaczącej rozbudowie szkoła przy ul. Kobiałka przyjmie od września br. blisko dwukrotnie więcej uczniów. Istot-ne zwiększenie liczby miejsc dzięki rozbudowie nastąpi także w szkole podstawowej na ul. Juranda ze Spychowa.
Jednak bez kontynuowania w latach następnych rozbudowy bazy oświatowej sytuacja znów może ulec znaczącemu pogorszeniu. Zarząd dzielnicy w ubiegłym roku podjął starania zmierzające do wprowadzenia do planu inwestycji budowy nowych szkół podstawowych. Starania te zakończyły się wprowadzeniem jesienią 2010 r. do projektu budżetu m.st. Warszawy dwóch nowych placówek przy ul. Ceramicznej (realizacja do 2013 r.) i przy ul. Hanki Ordonówny (realizacja do 2014 r.). Po wyborach nie spoczęliśmy jednak na laurach. Dzięki aktywnej współpracy z władzami m.st. Warszawy, w wyniku poprawki klubu radnych PO, do uchwalonego 13 stycznia 2011 r. budżetu, wprowadzono budowę nowej szkoły podstawowej przy ul. Głębockiej (realizacja do 2014 r.).
Szkoły podstawowe przy ul. Ceramicznej i Głębockiej planowane są jako no-woczesne placówki, dla co najmniej 800 uczniów na jedną zmianę. Szkoła przy ul. Hanki Ordonówny, z uwagi na wielkość działki, będzie mniejsza. Zarząd dzielnicy będzie zabiegał, aby realizacja wszystkich trzech placówek zakończyła się w 2013 roku.
W bezpośrednim sąsiedztwie szkoły przy ul. Głębockiej planujemy stworzenie terenu rekreacyjnego na wzór zmodernizowanego parku Henrykowskiego (róg Modlińskiej i Klasyków). Będzie to pierwsza tego typu inwestycja na terenie wschodniej Białołęki. Realizacja tego, oczekiwanego od lat przez mieszkańców, parku będzie możliwa m.in. dzięki posiadanym w budżecie Białołęki środkom (2,7 mln zł) oraz wprowadzeniu od 1 stycznia br. zmian ustawowych umożliwiających nieodpłatne pozyskanie gruntu od Agencji Nieruchomości Rolnych z przeznacze-niem na budowę terenów sportoworekreacyjnych.
Pomimo napiętego budżetu oświatowego postaram się, aby nauka pływania, pomimo jej nieobligatoryjnego już charakteru, stała się w białołęckim szkolnictwie standardem. Podobnie istotne będzie dla mnie umożliwienie wszystkim mieszkań-com wykorzystania potencjału rekreacyjnego placówek oświatowych w okresie let-niej przerwy wakacyjnej.
To dopiero początek nowej kadencji samorządu. W imieniu zarządu dzielnicy, jako wiceburmistrz odpowiedzialny m.in. za oświatę i inwestycje "zielone", mogę zapewnić, że będziemy nadal aktywnie zabiegać o dalszą rozbudowę bazy oświato-wej, sportowej i rekreacyjnej. Duży potencjał w tym zakresie tkwi w wykorzystaniu procedur partnerstwa publiczno-prywatnego, a Białołęka w mojej ocenie jest naj-lepszym "poligonem" w Polsce do tego typu innowacyjnych form realizacji inwes-tycji.
Piotr Jaworski
były burmistrz (2013-2016), wiceburmistrz (2010-2013) i radny Białołęki (2006-2010), www.piotrjaworski.waw.pl, www.facebook.com/DasienaBialolece