REKLAMA

Bemowo

sport »

 

Problemy finansowe bemowskiego OSiR-u. "Sytuacja jest niepokojąca"

  29 listopada 2023

alt='Problemy finansowe bemowskiego OSiR-u. "Sytuacja jest niepokojąca"'
źródło: OSiR Bemowo

W ostatnich tygodniach bemowski Ośrodek Sportu i Rekreacji poniósł dwie spektakularne porażki, nie mogąc rozstrzygnąć przetargów na modernizację kortów przy Raginisa oraz budowy multimedialnej zjeżdżalni na basenie przy Oławskiej. Do tego dochodzi problem z wypłaceniem pensji pracownikom. W kuluarach bemowskiego ratusza aż huczy o finansowych problemach OSiR-u. Na ile są one poważne?

REKLAMA

O problemy finansowe Ośrodka Sportu i Rekreacji pod koniec września zapytał radny Maciej Ryszkowski, zaniepokojony faktem, że rada dzielnicy wyraziła zgodę na przekazanie w trybie pilnym kwoty 510 tys. zł bemowskiej jednostce sportu.

Bemowscy radni dziwią się i zadają pytania

- Ten "awaryjny" transfer pieniędzy był niezbędny na wypłaty wynagrodzeń dla pracowników. Jak zapakować paczkę, aby dotarła bezpiecznie? Najlepsze praktyki pakowania paczek Jak zapakować paczkę, aby dotarła bezpiecznie? Najlepsze praktyki pakowania paczek
Pakowanie i nadawanie paczeki to nie tylko umieszczenie przedmiotów w pudełku. Ważne jest, aby paczka była odpowiednio zabezpieczona, aby uniknąć uszkodzeń w trakcie transportu. Poniżej przedstawiamy najlepsze praktyki pakowania paczek, które pomogą zapewnić bezpieczną dostawę paczki.
Sytuacja ta, w kontekście wcześniej dochodzących sygnałów o niepokojącej sytuacji finansowej Ośrodka, zmusza mnie, w imieniu i interesie mieszkańców Bemowa, do zadania pytań o kondycję finansową i sposób zarządzania środkami publicznymi w tej jednostce - napisał Maciej Ryszkowski w swojej interpelacji. - Dlaczego OSiR nie wypracował odpowiedniego dochodu w bieżącym roku budżetowym? Samorządowy zakład budżetowy powinien w minimum 50% finansować się sam, tymczasem już we wrześniu brakuje w OSiR pieniędzy na wypłaty wynagrodzeń? - dopytuje.

Podobne obawy wyrażają inni samorządowcy. - Jak można, zarządzając takim budżetem, nie zorientować się w trakcie roku budżetowego, że zabraknie setek tysięcy złotych na bieżące wydatki? Dlaczego nie podjęto z wyprzedzeniem kroków naprawczych? Dlaczego dopiero tuż przed końcem roku są one podejmowane w celu ratowania budżetu? To pytania, na które powinny odpowiedzieć osoby za to odpowiedzialne, zarówno w samym OSiR-ze, jak i na szczeblu zarządu dzielnicy, który jak widać po tej sytuacji, nie wypełnia należycie swojej funkcji kontrolnej - twierdzi radny Krystian Barciński.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Ile kosztuje sport na Bemowie?

Co ciekawe, bemowska jednostka z roku na rok osiąga coraz większe wpływy. W roku pandemicznym było to tylko 3,4 mln zł, w 2021 roku - 4,8 mln zł, w 2022 roku - 6,8 mln zł, zaś w pierwszych ośmiu miesiącach br. już 4,5 mln zł - można zatem założyć, że wypracowany przychód na koniec tego roku znowu będzie wyższy. A jak wyglądały w ostatnich latach dotacje z miasta dla bemowskiego OSiR-u? W roku pandemicznym - co zrozumiałe - były one największe i wyniosły 5,6 mln zł, w 2021 roku - 4,2 mln zł, w 2022 roku - 3,6 mln zł, jednak w pierwszych ośmiu miesiącach br. wyniosły już 4,4 mln zł. Coraz większy ciężar finansowy utrzymania bemowskiego OSiR-u dla podatników jest zatem odczuwalny. Jak to wyjaśniają osoby zarządzające jednostką?

- Dotacja przedmiotowa dla OSiR od wielu lat nie przekracza 29% planowanych kosztów i na tle innych OSiR-ów w Warszawie jest jedną z niższych - bronią się.

Dlaczego OSiR ma problemy z płynnością finansową?

- Na tę sytuację składa się wiele czynników, spośród których należy wskazać wzrost cen towarów i usług w stosunku do założonych wydatków na rok 2023. Ponadto, w okresie czerwiec, lipiec i sierpień, nasze przychody własne są bardzo niskie z uwagi na przerwę wakacyjną oraz technologiczną na pływalni. Przychody, jakie osiągamy w pozostałych miesiącach nie pozwalają nam na "odkładanie" na miesiące z gorszym wynikiem. Utrzymując zatrudnienie na zaplanowanym poziomie, musimy zawsze liczyć się z wydatkami na wynagrodzenia i pochodne w wysokości około 700 tys. zł miesięcznie, kwota ta nie obejmuje kosztów pozostałych związanych np. z zakupem energii i opłaty za media - wyjaśnia bemowski OSiR.

DB

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy