Nowolipki do odnowy! Jeden projekt skasuje budżet?
19 czerwca 2015
Nowolipki i Powązki stanowią jeden z obszarów Woli wyznaczonych do budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy zgłosili tu szesnaście projektów - znaczna część dotyczy rewitalizacji podwórek (cztery) czy kwestii drogowych (sześć). W które warto zainwestować?
Popatrzmy jednak na konkretne propozycje. Wszystkie wnioskowane do remontów placyki mieszczą się w okolicach ulic Nowolipki i Dzielnej - to dowód na to, że ten fragment Woli był zaniedbywany ostatnimi laty. Osiedle Muranów jest jedynym takim powojennym osiedlem w Warszawie, zbudowanym na gruzach getta, objętym ochroną konserwatorską, które od dawna nie było remontowane. I tak - podwórko przy Nowolipki 25 nie było remontowane od 60 lat, czyli w zasadzie od początku swojego istnienia. Osiedle Muranów, do którego należy, jest bowiem jedynym takim powojennym osiedlem w Warszawie, zbudowanym na gruzach getta i objęte ochroną konserwatorską. Trzeba tu jednak wymienić chodniki, uporządkować tereny zielone i wymienić część latarni - całość prac wyceniono na 492 tysiące złotych.
Podobnie z podwórkiem na tyłach Alei Solidarności 82B - oprócz wymienianych wcześniej napraw pomysłodawcy chcieliby też wprowadzić w okolicę streetworkerów, którzy prowadząc lokalne warsztaty, gry terenowe czy rozmawiając z mieszkańcami zwiększyliby poczucie lokalnej tożsamości i uczyliby odpowiedzialności za dobro wspólne. Koszt - 145 tysięcy.
Trzecie podwórko to okolice adresu Nowolipki 28. Tam za 337 tysięcy do wymiany poszłaby nawierzchnia jezdni i chodników, przybyłoby miejsc parkingowych i uzupełniono by istniejącą już zieleń.
Ostatni projekt nosi nazwę "Zielona Dzielna" - jak nazwa wskazuje, najwięcej pieniędzy pochłonie tu przywrócenie świetności trawnikom, krzewom i żywopłotom. Do tego trzeba doliczyć koszt ustawienia stojaków rowerowych, ogrodzenia terenu i innych prac porządkowych - razem 80,3 tys. zł.
Jak głosować?
Można na trzy sposoby: przez internet (na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl), osobiście w urzędzie dzielnicy, lub wysyłając kartę pocztą na adres: Urząd Dzielnicy Wola, al. Solidarności 90, 01-003 Warszawa z dopiskiem "Budżet partycypacyjny 2016". Żeby głos był ważny, musi wpłynąć do urzędu pomiędzy 16 a 26 czerwca. Kartę do głosowania będzie można pobrać ze stron internetowych od 16 czerwca lub w wydziale obsługi mieszkańców.
(wt)