REKLAMA

olowkowa rekrutacja trwa 1olowkowa rekrutacja trwa 2olowkowa rekrutacja trwa 0
Puls Warszawy

komunikacja »

 

Nowe tramwaje dla Warszawy. Kontrakt na miliardy

  17 grudnia 2018

alt='Nowe tramwaje dla Warszawy. Kontrakt na miliardy'
źródło: Wikimedia Commons / Minseong Kim

Polska Pesa i południowokoreański Hyundai Rotem walczą o gigantyczny kontrakt na ponad 200 składów.

REKLAMA

bck kino plenerowe 03 2bck kino plenerowe 03 0
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w najbliższych latach Warszawę czekają największe od kilkudziesięciu lat inwestycje tramwajowe. Odbudowa linii na Kasprzaka jest już na etapie projektowania a w kolejce po komunikację szynową czekają Gocław, Winnica, Dworzec Zachodni, Stegny, Wilanów i osiedle Derby. Te wielkie plany idą w parze z wielkimi zakupami taboru, bo Tramwaje Warszawskie przymierzają się do nabycia ponad 200 fabrycznie nowych składów. "Obwodnica" przez Warszawę ma już 68 km. Wciąż nie jest gotowa "Obwodnica" przez Warszawę ma już 68 km. Wciąż nie jest gotowa Od czwartku 22 grudnia kierowcy korzystają z nowego, długiego na około 2500 metrów odcinka trasy S17 między węzłami Warszawa Wschód i Lubelska. Do ukończenia pełnego pierścienia tras S2-S8-S17 brakuje jeszcze niespełna 14 km tzw. Wschodniej Obwodnicy Warszawy.

Polska kontra Korea

- Zamówienie ogłoszone na początku września obejmuje zakup łącznie 213 tramwajów, w tym 123 w zamówieniu podstawowym oraz 90 w ramach opcji - informują Tramwaje Warszawskie. - Ze względu na różne potrzeby przewozowe chcemy kupić trzy rodzaje tramwajów, o różnej długości, w wersji jedno- i dwukierunkowej.

Obecnie o kontrakt stara się dwóch producentów, ale Pesa, doskonale znana w Warszawie dzięki tramwajom typu swing i jazz, przekroczyła planowany przez Tramwaje budżet. Jedynym konkurentem firmy z Bydgoszczy jest południowokoreański Hyundai Rotem, który zaproponował dostarczenie składów za 1,8 mld zł netto i zmieścił się w kosztorysie. W najbliższych miesiącach czeka nas analiza ofert i rozpatrywanie odwołań, ale nie da się ukryć, że to Koreańczycy są teraz faworytami w wyścigu o wielki kontrakt.

Kup bilet

Pożegnanie z Konstalem

Pierwszy z tramwajów ma zostać dostarczony w ciągu roku i 10 miesięcy od zawarcia umowy, wszystkie - do roku 2023. Jak wyjaśnia Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów, nowy tabor ma w pierwszej kolejności zastąpić około 30 składów typu Konstal 105N wyprodukowanych około roku 1990.

W drugiej kolejności wymieniane będą pozostałe składy z wysoką podłogą a jednocześnie zapewniana ma być obsługa nowych tras. Wszystkie nowe tramwaje będą niskopodłogowe, klimatyzowane i wyposażone w monitoring.

REKLAMA

bck kino plenerowe 02 2bck kino plenerowe 02 0

Polski przyczółek?

- Ewentualna wygrana w przetargu byłaby wielkim bodźcem do długoterminowej inwestycji w Polsce, do budowy oddziału, który stałby się dla koncernu bramą do tej części Europy - zapowiadał jeszcze w ubiegłym roku Marcin Jędryczka, przedstawiciel Hyundai Rotem na Polskę.

Firma Hyundai Rotem jest częścią południowokoreańskiego koncernu Hyundai Motor Group, podobnie jak znani w Polsce producenci samochodów Kia i Hyundai. Zajmuje się produkcją nie tylko tramwajów, ale także pociągów i... czołgów. Produkowany przez firmę z miasta Uiwang tabor można spotkać m.in. w Stanach Zjednoczonych, Indonezji i Turcji.

(dg)

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

norblin 02 2norblin 02 0

Komentarze (2)

# qvertz

17.12.2018 21:42

Dobre. Jeszcze, żeby zrobili system zapewniający bezwzględne pierwszeństwo tramwajom na skrzyżowaniach. Na razie w ścisłym centrum mocno przeładowane pojazdy wloką się z powodu planowego wydobywania pieszych na powierzchnię z przejść podziemnych w okolicach Dw. Centralnego. Jeśli ktoś myśli, że tramwaje zastąpią budowę kolejnych linii metra w Warszawie, to znaczy, że jest bardzo naiwny. Już dziś tramwaje na Niepodległości-Chałubińskiego-Jana Pawła w godzinach szczytu "nie dają rady". Problem ulegnie nasileniu po oddaniu II linii metra, kiedy tłum ludzi z Woli i Bemowa oraz Bródna będzie co 3 minuty wydostawał się na przystanek przy rondzie ONZ. A tramwaje nie będą w stanie rozładować narastającego natłoku pasażerów. Widać, ze w tej osi od Broniewskiego i Piasków aż do Pola Mokotowskiego zamiast tramwajów mogłaby by przebiegać kolejna linia metra. Zwłaszcza, że będą w centrum miasta niedługo ogromne wieżowce.

# Drakon61

28.02.2019 06:39

A polskie tramwaje nie łaska? Mi żadne turcje, judeo cham-eryki ani indonezje z wygodą i jakością się nie kojarzą.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

bck akademia malucha 3bck akademia malucha 0
Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

autoreklama tustolica 1autoreklama tustolica 2autoreklama tustolica 0

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida angielski 2olowkowa kraina swiatowida angielski 0

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 2olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 0

REKLAMA

Tech Research Studies 3Tech Research Studies 0

REKLAMA

cmp moje zdrowie 1cmp moje zdrowie 2cmp moje zdrowie 0

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA