Nowe atrakcje w Puszczy Kampinoskiej
14 maja 2013
Już jesienią tego roku będziemy mogli się cieszyć nową ścieżką dydaktyczną na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.
Trochę historii
Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1959 r. Obecnie jego powierzchnia wynosi ponad 38 tys. ha. Z najciekawszych elementów krajobrazowych Parku należy wymienić wydmy i bagna.
W puszczy zachowało się też wiele pamiątek ważnych wydarzeń historycznych, np. mogiła powstańców w Zaborowie Leśnym oraz Sosna Powstańców 1863 r. w Górkach Kampinoskich, na konarach której carscy żołnierze wieszali pojmanych powstańców. Pamiątkami z okresu II wojny światowej są liczne cmentarze wojenne i samotne mogiły rozsiane po całej puszczy.
Kiedy nowa ścieżka?
W Kampinoskim Parku Narodowym przygotowano już dla zwiedzających około 360 km znakowanych pieszych szlaków turystycznych oraz 200 km szlaków rowerowych. Na terenie parku jest także 12 polan wypoczynkowych i 19 parkingów. Wytyczono także siedem ścieżek dydaktycznych (oznaczonych białym kwadratem, przez środek którego ukośnie przechodzi zielony pasek) będących gratką dla biologów, geologów, badaczy kultury i historii, a także dla nauczycieli, którzy chcą zabrać swoich podopiecznych na lekcję w plenerze.
- Najbardziej popularna trasa wiedzie z Truskawia do Karczmiska, następnie w kierunku cmentarza w Palmirach, popularne są także krótkie wycieczki mające swój początek na Opaleniu (dojazd do Wólki Węglowej linią 110). Na terenie parku jest 12 polan wypoczynkowych i 19 parkingów. Ja osobiście polecałabym także trasę zielonym szlakiem z Dziekanowa Leśnego w kierunku Sierakowa (do obydwu miejsc można dotrzeć komunikacją miejską) - mówi Katarzyna Mikrut z Kampinoskiego Parku Narodowego. - W każdą drugą sobotę miesiąca są organizowane wyjścia z pracownikiem parku. Poza tym wycieczki prowadzone są także przez PTTK - dodaje.
Wkrótce będziemy mogli się cieszyć nową ścieżką o nazwie "Na skraju puszczy". - Opracowanie graficzne i wykonanie tablic, a także zamówienie stojaków i ich ustawienie to koszt 42 tys. zł - informuje Magdalena Kamińska, rzeczniczka Kampinoskiego Parku Narodowego. - Drugi etap będzie realizowany w momencie, kiedy uda się zgromadzić kwotę blisko 70 tys. zł potrzebnych na wykonanie drewnianej kładki o długości ok. 100 m oraz pomostu na ścieżce. Szacuje się, że będzie to przełom maja i czerwca.
kz