REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Nowe atrakcje w Puszczy Kampinoskiej

  14 maja 2013

alt='Nowe atrakcje w Puszczy Kampinoskiej'
Muzeum w Granicy, fot. M. Kamińska

Już jesienią tego roku będziemy mogli się cieszyć nową ścieżką dydaktyczną na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.

REKLAMA

Puszcza Kampinoska to wielka atrakcja dla mieszkańców Warszawy. Jest nazywana "zielonymi płucami Warszawy", bowiem położenie lasu (północne i zachodnie obrzeża Warszawy) zapewnia ciągły dopływ świeżego, leśnego powietrza na teren całej stolicy dzięki przeważającym w Polsce zachodnim wiatrom. Miejscowości, z których można wyruszyć na wycieczkę, to m.in. Truskaw, Izabelin, Wólka Węglowa, Dziekanów Leśny, Dąbrowa Leśna, Palmiry, Zaborów, Leszno, Laski czy Kampinos. Dojechać tam można z Bemowa, Bielan czy Łomianek liniami autobusowymi: 110, 701, 708, 719, Ł.

Trochę historii

Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1959 r. Obecnie jego powierzchnia wynosi ponad 38 tys. ha. Z najciekawszych elementów krajobrazowych Parku należy wymienić wydmy i bagna.

W puszczy zachowało się też wiele pamiątek ważnych wydarzeń historycznych, np. mogiła powstańców w Zaborowie Leśnym oraz Sosna Powstańców 1863 r. w Górkach Kampinoskich, na konarach której carscy żołnierze wieszali pojmanych powstańców. Pamiątkami z okresu II wojny światowej są liczne cmentarze wojenne i samotne mogiły rozsiane po całej puszczy.

Wstąp do księgarni

Kiedy nowa ścieżka?

W Kampinoskim Parku Narodowym przygotowano już dla zwiedzających około 360 km znakowanych pieszych szlaków turystycznych oraz 200 km szlaków rowerowych. Na terenie parku jest także 12 polan wypoczynkowych i 19 parkingów. Wytyczono także siedem ścieżek dydaktycznych (oznaczonych białym kwadratem, przez środek którego ukośnie przechodzi zielony pasek) będących gratką dla biologów, geologów, badaczy kultury i historii, a także dla nauczycieli, którzy chcą zabrać swoich podopiecznych na lekcję w plenerze.

- Najbardziej popularna trasa wiedzie z Truskawia do Karczmiska, następnie w kierunku cmentarza w Palmirach, popularne są także krótkie wycieczki mające swój początek na Opaleniu (dojazd do Wólki Węglowej linią 110). Na terenie parku jest 12 polan wypoczynkowych i 19 parkingów. Ja osobiście polecałabym także trasę zielonym szlakiem z Dziekanowa Leśnego w kierunku Sierakowa (do obydwu miejsc można dotrzeć komunikacją miejską) - mówi Katarzyna Mikrut z Kampinoskiego Parku Narodowego. - W każdą drugą sobotę miesiąca są organizowane wyjścia z pracownikiem parku. Poza tym wycieczki prowadzone są także przez PTTK - dodaje.

Wkrótce będziemy mogli się cieszyć nową ścieżką o nazwie "Na skraju puszczy". - Opracowanie graficzne i wykonanie tablic, a także zamówienie stojaków i ich ustawienie to koszt 42 tys. zł - informuje Magdalena Kamińska, rzeczniczka Kampinoskiego Parku Narodowego. - Drugi etap będzie realizowany w momencie, kiedy uda się zgromadzić kwotę blisko 70 tys. zł potrzebnych na wykonanie drewnianej kładki o długości ok. 100 m oraz pomostu na ścieżce. Szacuje się, że będzie to przełom maja i czerwca.

kz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe