Nowa Rotunda nagrodzona. Kontrowersyjna decyzja jury
7 września 2020
Inwestycja, która podzieliła warszawiaków, została doceniona jako Budowa Roku 2019.
Rozbiórka i odbudowa w nowej formie charakterystycznego pawilonu przy rondzie Dmowskiego była jedną z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji, prowadzonych w ostatnich latach w Warszawie. Nowa Rotunda już na pierwszy rzut oka wygląda inaczej od poprzedniej, co nie podoba się wielu przechodniom. Zdaniem Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego jest to jednak Budowa Roku w kategorii "obiekty biurowe".
Sensacyjne odkrycie przy Nowym Zjeździe. Spod ziemi wyłoniły się dawne kamienice
Podczas remontu łącznicy przy Nowym Zjeździe odkryto mury przedwojennych kamienic, które jeszcze po II wojnie światowej były częścią miejskiego krajobrazu. Znalezisko pozwala lepiej poznać dawny przebieg ulicy i przypomina o wyjątkowych rozwiązaniach architektonicznych stosowanych w tej części Warszawy.
- Inwestor wraz z projektantami, po konsultacjach społecznych, postanowili odbudować Rotundę z jej pierwotną, ale nowoczesną formą, uzupełnioną o funkcje społeczne - czytamy w uzasadnieniu decyzji. - Uczestnikom procesu budowlanego zależało na przygotowaniu nowego obiektu, przy jednoczesnym zachowaniu założeń projektantów tzw. ściany wschodniej. Nowy obiekt jest również wyjątkowy w zakresie swojej funkcji, gdyż łączy działalność placówki bankowej z nowo powstałą wspólną przestrzenią miejską, dostępną dla mieszkańców.
Obecna Rotunda jest trzecią z kolei. Pierwszy pawilon powstał w 1966 roku według projektu Jerzego Jakubowicza. Zaledwie 13 lat później został zniszczony w wyniku wybuchu gazu. Druga Rotunda istniała w latach 1979-2017. W trakcie rozbiórki pojawiła się propozycja wpisania obiektu do rejestru zabytków, ale została ona odrzucona przez konserwatora.
(dg)
.











































