Muzeum Kolejnictwa żegna się Dworcem Głównym
23 października 2014
Nadchodzi zapowiadany od dawna koniec Muzeum Kolejnictwa. Instytucja nie przenosi się jednak daleko.
Szacuje się, że teren przy Dworcu Głównym, zajmowany obecnie przez muzeum, jest najdroższą działką kolejową w Polsce, wartą 400-500 mln zł. Jej część na pewno zostanie sprzedana, od lat mówi się także o przywróceniu na dworcu normalnego ruchu kolejowego i wykorzystaniu go dla potrzeb obwodowej linii SKM-ki, która kursowałaby przez dworce Wschodni, Zachodni i Gdański.
Muzeum Kolejnictwa istniało w budynku Dworca Głównego od 1972 r., przez 25 lat działając obok czynnej stacji kolejowej. Dopiero pod koniec lat 90-tych zamknięto dworzec, rozebrano część infrastruktury i przekazano cały teren muzeum. Za najciekawsze prezentowane w "skansenie" obok dawnego dworca eksponaty uznawane są polskie i niemieckie parowozy z lat 30-tych.
Nowa placówka - Stacja Muzeum - ma być podobna bardziej do Centrum Nauki Kopernik i nowoczesnych instytucji kultury znanych z Niemiec czy Anglii, niż do obecnej, mocno zakurzonej ekspozycji. Znajdzie się w nim m.in. kino 3D, minikolejka i... plac zabaw. Nowa placówka - Stacja Muzeum - ma być podobna bardziej do Centrum Nauki Kopernik i nowoczesnych instytucji kultury znanych z Niemiec czy Anglii, niż do obecnej, mocno zakurzonej ekspozycji. Wszystko ma kosztować 180 mln zł a pieniądze te prawdopodobnie będą pochodzić z dofinansowania unijnego.
- Przed projektowaniem tego muzeum powinni się najpierw przejechać do Utrechtu albo Madrytu i sprawdzić, jak się robi takie placówki. Tam są one w starych dworcach - komentują miłośnicy kolei, obawiający się o brak odpowiedniego klimatu w nowej lokalizacji. - Tylko u nas mając muzeum na starym dworcu przenosimy je byle gdzie, żeby wybudować kolejne centrum biurowo-handlowe.
Przy okazji budowy muzeum władze Warszawy chcą dokonać kilku inwestycji, które mogą okazać się bardzo ważne dla mieszkańców Woli. Wiceprezydent Michał Olszewski zapowiada zapewnienie dojazdu do instytucji od ul. Jana Kazimierza, rozważana jest nawet budowa nowej stacji szybkiej kolei miejskiej.
Jedną z ostatnich okazji do zwiedzenia zamykanego muzeum będzie niedziela 26 października. W godzinach 12.00-19.00 otwarta będzie, na co dzień niedostępna dla zwiedzających, luksusowa Salonka Bieruta z inkrustowanym drewnem gabinetem komunistycznego dyktatora.
DG