Młynów odnawia podwórka. Wybieramy które
17 czerwca 2015
Do głosowania w tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego dopuszczono 26 projektów z Młynowa. Które z nich będą realizowane w przyszłym roku? O tym zadecydują mieszkańcy w głosowaniu.
Placyk na Lesznie
Partycypacja mieszkańców w budżecie to tak naprawdę szansa na rozwój podwórek zaniedbywanych przez lata. Szansa tym cenniejsza, że planowana przez tych, którzy korzystają codziennie z placów i skwerków. O niektórych projektach już pisaliśmy: jak choćby placyku na Lesznie, który ma być tematycznym miejscem rozrywki poświęconym morskim przygodom. I choć zastanawialiśmy się, czy ma sens tworzenie placu zabaw, gdy całkiem niedaleko są dwa inne, mieszkańcy kategorycznie twierdzą, że trzeba to zrobić. - Wszędzie jest potrzebny plac zabaw, nawet niewielki! I mnóstwo ławek, bo wiecznie z tym problem - mówi pani Marta, a wtóruje jej internautka Iza: - Jest duża przestrzeń, więc na tym kawałku mógłby się zmieścić i plac zabaw, i kawałek zieleni, a na pewno przyjemnie będzie spędzać tu czas, jak będzie więcej ławek, by przysiąść na chwilę. Plac zabaw wraz z siłownią plenerową może kosztować 383 tys. zł.
Skwerek przy Płockiej
Inny opisywany przez nas skwer mieści się przy skrzyżowaniu Płockiej z Wolską. To mocno zaniedbana lokalizacja. Kiedy zajrzeliśmy tam pod koniec lutego, jej główną atrakcją były psie odchody rozsiane po całym trawniku. Teraz, latem, wykorzystywany jest jeszcze samotny stół do ping-ponga, ale na tym koniec. Mieszkańcy proponują, by postawić tam ławki, plac zabaw, siłownię plenerową, kosze na psie kupy, budki dla ptaków, stojaki na rowery, nowe chodniki i posadzić nieco zieleni - łącznie koszt inwestycji wyceniono na ponad 300 tysięcy złotych.
Podwórko przy Rabsztyńskiej
Kompletnej przemiany domagają się też mieszkańcy okolic Płockiej i Rabsztyńskiej. Podwórko na tyłach domów przy Rabsztyńskiej 1 i sąsiednich Płocka 35-37-37A-39 nie nadaje się do niczego innego - do wymiany jest praktycznie wszystko: od chodników, przez trawniki i krzewy aż po remont rozpadającego się murku przy drodze pożarowej. Okolice najsłynniejszej "pączkowej" cukierni w Warszawie mogą zyskać nową oprawę - okrągły placyk wyłożony kostką, do tego kilka ławek, zieleń i "stara latarnia z symbolicznym pączkiem z kutego żelaza". Sami wnioskodawcy piszą, że samodzielne próby naprawcze tylko pogłębiły chaos przestrzenny - ale są dowodem na to, że takie prace są potrzebne. Wstępny kosztorys opiewa na prawie 67 tysięcy złotych.
A może Młynarska?
Kolejne podwórko "do przeróbki" mieści się u zbiegu Młynarskiej i Szlenkierów. Tu konieczna jest wymiana chodników, rewitalizacja zieleni, ustawienie koszy na śmieci i budowa niewielkiego placu zabaw dla najmłodszych. Całość wyceniono na 176,3 tys. zł.
Różany skwerek przy ulubionej cukierni
Ostatni teren, na jaki zwróciliśmy uwagę, to Kolonia Wawelberga, a dokładniej - "Różany skwer pysznych pączków". Okolice najsłynniejszej "pączkowej" cukierni w Warszawie miałyby zyskać nową oprawę - okrągły placyk wyłożony kostką, do tego kilka ławek, zieleń i "stara latarnia z symbolicznym pączkiem z kutego żelaza". Za blisko 174 tysiące.
Pełną listę projektów można znaleźć na stronie budżetu partycypacyjnego twojbudzet.um.warszawa.pl. Głosowanie trwa od 16 do 26 czerwca.
Jak głosować?
Można na trzy sposoby: przez internet (na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl), osobiście w urzędzie dzielnicy, lub wysyłając kartę pocztą na adres: Urząd Dzielnicy Wola, al. Solidarności 90, 01-003 Warszawa z dopiskiem "Budżet partycypacyjny 2016". Żeby głos był ważny, musi wpłynąć do urzędu pomiędzy 16 a 26 czerwca. Kartę do głosowania będzie można pobrać ze stron internetowych od 16 czerwca lub w wydziale obsługi mieszkańców.
(wt)