Mieszkanie w dużym mieście - którą dzielnicę wybrać?
6 marca 2019
Spacerując po warszawskich ulicach, prawie na każdym kroku można się natknąć na zupełnie nowe lub dopiero powstające osiedla. Niektóre z nich starają się wpasować w charakter dzielnicy, inne zaś zmienić jej oblicze. Jedno jest pewne - wybór nowych mieszkań w stolicy jest bardzo duży.
Nic więc dziwnego, że coraz częściej czynnikiem decydującym okazuje się lokalizacja. Idealne wydaje się miejsce, które nie tylko zapewni łatwy dostęp do pracy czy szkoły, ale i pozwoli na chwilę wytchnienia w otoczeniu natury. Tylko czy w tak dużym i stale rozwijającym się mieście, jakim jest Warszawa jest to w ogóle możliwe?
Rozwój miasta to nowe perspektywy mieszkaniowe
Ile ludzi, tyle opinii, dlatego ciężko obiektywnie ocenić, która część miasta jest najlepszym miejscem do życia. Choć górne pozycje wielu rankingów zajmują Śródmieście, Mokotów i Ursynów, my dziś skupimy się na mniej oczywistych wyborach.
Pierwszym z nich jest romantyczna Saska Kępa - osiedle o zabudowie willowej z lat 20. i 30. XX wieku. Wielu Warszawiaków przyjeżdża tu, by pospacerować zielonymi uliczkami, odwiedzić ulubioną kawiarnię i nacieszyć oko modernistyczną architekturą przedwojennych kamienic. Jednak z powodu zwartej zabudowy tej części miasta, nowe osiedla już tutaj nie powstają, a mieszkania z rynku wtórnego są albo bardzo drogie, albo wymagają generalnego remontu.
Nic straconego - alternatywną w tym przypadku jest sąsiadujący z Saską Kępą Gocław. Historia spotyka się tu z nowoczesnością, a zabudowa miejska wpasowuje w zieloną okolicę. Dużą zaletą tej części Pragi-Południe jest jeziorko Balaton (nazwane tak na cześć największego węgierskiego jeziora) i otaczający go park, a także łatwy dostęp do plaży nad Wisłą.
Jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dzielnic Warszawy, o czym świadczą powstające tu inwestycje. Jedną z nich jest osiedle Haven House, zlokalizowane tuż przy granicy z Saską Kępą.
Osiedle Haven House - termin realizacji: II kwartał 2020 roku.
Sprawdź szczegóły tu >
Haven House wyróżnia się minimalistyczną formą, kaskadowym układem oraz fasadą budynku (okładzina ceglana) nawiązującą do okolicznej zabudowy. Wprowadza ona w nią jednak swój własny, indywidualny charakter m.in. poprzez mocno zaakcentowane płyty balkonów, które swoim rastrem wyraźnie geometryzują bryłę.
Mimo, że osiedle jest nadal w budowie, w sprzedaży zostało już tylko około 20% mieszkań.
Kameralność, bezpieczeństwo i bliskość zieleni
Za spokojną i zieloną, ale nadal niezbyt popularną dzielnicę uchodzi także Ursus. Ciekawostką jest, że aż do końca lat 70. XX wieku był on odrębnym miastem. Jego nazwa została zapożyczona od tutejszych, obecnie już nieistniejących, Zakładów Mechanicznych. Siłą dzielnicy jest z pewnością przyroda. Park Czechowicki, Park Achera i Park Hassów to główne filary tej zielonej oazy przyrody.
Zakup mieszkania w Ursusie jest także bardzo dobrym i stosunkowo bezpiecznym sposobem na pomnożenie naszych oszczędności (bardzo wysoka stopa zwrotu z inwestycji).
Kameralnym osiedlem, na które warto zwrócić uwagę, jest inwestycja Ligia usytuowana w pobliżu Parku Czechowickiego i Centrum Handlowego Skorosze. Łatwo też można dostać się stąd do centrum (np. kolejką), jak i na autostradę A2, co daje nam możliwość wyboru: odpoczynek w Warszawie, czy poza nią.
Osiedle Ligia - termin realizacji: II kwartał 2020 roku.
Sprawdź szczegóły tu >
Budynek charakteryzuje się stylową dwukolorową elewacją, której struktura została wzbogacona o cegłę klinkierową. Zabieg ten nadał mu nowoczesny charakter i wyróżnił na tle architektury otoczenia. Bardzo ciekawym elementem osiedla jest także częściowo otwarte, stanowiące centrum osiedla patio.
Wygodne połączenie komunikacyjne i otoczenie natury
Ostatnią dzielnicą w naszym zestawieniu jest Bemowo, które słynie z dużej ilości terenów zielonych i rekreacyjnych, jak i z alei z szerokimi chodnikami, dającymi poczucie większej przestrzeni. Argumentem, który może przekonać nas do tego miejsca, jest rozbudowa II linii metra. Jeszcze w 2022 r. planowane jest otwarcie pięciu stacji na zachodnim odcinku: Karolin, Chrzanów, Lazurowa, Bemowo oraz Ulrychów.
Bliskość Lasu Bemowskiego i Parku Górczewska zachęca deweloperów do tworzenia nowych inwestycji. Miejscem mającym szansę stać się początkiem nowego i nowoczesnego stylu dzielnicy jest osiedle Stella. Nazwa wynika z wyjątkowej, 50-metrowej wysokości najwyższego budynku. Motyw rozgwieżdżonego nieba pojawił się również w projektach przestrzeni wspólnej m.in. klatki schodowej.
Wizualizacja klatki schodowej na parterze I i II etapu osiedla Stella.
Sprawdź szczegóły tu >
Rozmowa z Doradcą
Oczywiście lokalizacja to nie wszystko. Podczas kupowania nowego mieszkania kluczowa jest wizyta w Biurze Sprzedaży. Podczas rozmowy z doradcą warto zapytać o:
Pamiętajcie, że Biura Sprzedaży często znajdują się w pobliżu zrealizowanych już inwestycji, więc przy okazji spotkania można zajrzeć na osiedle i własnym okiem ocenić jakość jego wykończenia. Nierzadko mamy też możliwość obejrzenia makiety interesującego nas osiedla, a nawet przejścia się na plac budowy.
Materiał promocyjny. Powstał we współpracy z firmą Profbud