REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

Mieszkańcy czekają na chodnik na Wałuszewskiej

  14 kwietnia 2023

Mieszkańcy czekają na chodnik na Wałuszewskiej
źródło: ZDM

Mieszkańcy Białołęki Dworskiej i Szamocina mają dość. Domagają się szybkiej budowy chodnika na Wałuszewskiej, która na długim odcinku przebiega przez las. Czy nie lepiej jednak przebudować ulicę całkowicie?

REKLAMA

W internecie pojawiła się petycja mieszkańców Białołęki dotycząca budowy chodnika na Wałuszewskiej. Chodzi o 2,5-kilometrowy odcinek drogi od Żyrardowskiej do Płochocińskiej.

Wałuszewska bez chodnika

- Chodnik poprawiłby znacznie bezpieczeństwo pieszych, a w szczególności dzieci. Bagno Shreka na Białołęce. Mieszkańcy wołają o chodniki Bagno Shreka na Białołęce. Mieszkańcy wołają o chodniki
Przeglądając budżet obywatelski samorząd stolicy mógłby zrobić sobie szybką ściągawkę z tego, czego mieszkańcom brakuje najbardziej. W tym samym mieście, w którym budowana jest kładka pieszo-rowerowa przez Wisłę, mieszkańcy nie mają: chodników, ulic, dróg rowerowych, latarni czy wiat przystankowych. O kanalizacji nawet nie wspominając.
Połączyłby część osiedla Białołęka Dworska z Szamocinem. Jest to szczególnie istotne połączenie ze względu na stację PKP i szkołę podstawową na Bohaterów, do której obecne dojście jest bardzo niebezpieczne - wyjaśniają pomysłodawcy petycji dodając, że ulica na tym odcinku nie ma pobocza, a jest bardzo wąska, kręta i pełna wzniesień, gdzie kierowcy wyprzedzają przy zerowej widoczności.

- Na tej drodze często dochodzi do stłuczek i wypadków, głównie ze względu na zbyt dużą prędkość samochodów oraz duży ruch w godzinach szczytu, a jest to jedyne połączenie drogi wojewódzkiej nr 633 (Płochocińskiej) z drogą krajową nr 61 (Modlińską) oprócz Legionowa i Żerania - podkreślają.

Zapraszamy na zakupy

Inwestycja z problemami

Postanowiliśmy sprawdzić, jakie są szanse na spełnienie prośby mieszkańców. Zapytaliśmy zarówno o chodnik, jak i ewentualną drogę dla rowerów i hulajnóg.

- Co do budowy ścieżki, to obojętnie czy przebiegałaby ona po wschodniej czy zachodniej stronie, obejmowałaby tereny o bardzo zróżnicowanej własności, w dużej mierze prywatne - informuje wicedyrektorka Lasów Miejskich Andżelika Gackowska.

Podstawowym problemem jest zatem wykup przez samorząd prywatnych gruntów, co powoduje znaczący wzrost kosztów ewentualnej inwestycji.

Białołęka bez chodników

- Co do przebiegu drogi na terenie leśnym, to jestem za nawierzchnią przepuszczalną i techniką wykonania bez głębokiego korytowania, a więc wyniesienie nawierzchni ponad teren, po to, aby podczas budowy nie obcinać korzeni drzew. Teren leśny wskazany w petycji nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, więc nie ma tu możliwości formalnego odlesienia pod budowę ścieżki. Jeśli będzie powstawała, powinna mieć jak najbardziej naturalny charakter - mówi wicedyrektor Gackowska.

Kto miałby poszerzyć Wałuszewską?

W kwestii inwestycji na Wałuszewskiej wypowiedział się również Zarząd Dróg Miejskich. Jak się dowiedzieliśmy, aktualnie nie ma planów poszerzenia leśnego odcinka drogi, ani też budowy chodnika czy ścieżki rowerowej.

- Pas drogowy na większej długości ul. Wałuszewskiej i na fragmentach ul. Szamocin kończy się tam, gdzie kończy się jezdnia. Ewentualna budowa chodnika i drogi rowerowej wymagałaby więc zapewne decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, która pozwoliłaby na pozyskanie terenu. Na 99% nie byłaby realizowana przez ZDM, bo te drogi należałoby w takim wypadku po prostu zbudować od nowa - wyjaśnia rzecznik ZDM Jakub Dybalski. Inwestycję zapewne przejąłby Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

(db)

.
 

Komentarze (7)

# Trzasku

17.04.2023 07:59

Ale po co mieszkańcom chodnik do szkoły czy autobusu? Jak chcą pospacerować to będą mogli po kładce przez Wisłe.

# Chcemy chodniki

17.04.2023 10:24

Będzie chodnik jak będzie inny burmistrz. Ten burmistrz i jego zastępcy to jeden wielki sport i inwestycje w sport. Burmistrz zrobił ścieżkę rowerową równolegle już do tej istniejącej bo sport, a chodników nie zrobi. Zmienić burmistrza i jego zastępców to wszystko będzie.

# Rrado

18.04.2023 21:43

Tam ścieżka rowerowa wogole nie jest potrzebna - ruch samochodowy nie jest duży.

REKLAMA

# gość

18.04.2023 21:53

Wałuszewska, na leśnym odcinku, jest niezgodnie z przepisami oznakowana jako obszar zabudowany. Takie oznakowanie jest przestępstwem niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego*. Może zamiast planować przebudowę, to szanowni drogowcy najpierw oznakują tą drogę zgodnie z przepisami.
*) Jest to przestępstwo urzędnicze od czasu wprowadzenia możliwości utraty prawa jazdy przez kierwocę przekraczającego prędkość o 50 km/h w OZ, podczas gdy, za to samo poza OZ kierowca nie tracy oprawnień.

# EvilD

26.04.2023 09:23

Łatwiej napisać gdzie na Białołęce chodniki już są. Tyle się mówi np: o bezpieczeństwie dzieci, ale już coś zrobić to się okazuje że bardziej pilna jest kładka nad Wisłą. Chory kraj i chore miasto...

# Gdzie jest chodnik?

26.04.2023 11:26

Najbardziej pilne inwestycje na Białołęce to te sportowe: boisko, ścieżka rowerowa równolegle do tej już istniejącej po dwóch stronach ulicy, wszelkiego rodzaju imprezy sportowe, sport, sport i jeszcze raz sport! A CHODNIKÓW NIE MA. Może dlatego że obecny burmistrz, kiedyś był wiceburmistrzem ds. sportowych na Bemowie więc na Białołęce dalej spełnia swoje sportowe zachcianki.

REKLAMA

# kapro...

08.05.2023 08:59

chodnik w tym miejscu jest konieczny !!! Dziś w ramach akcji "rowerowy maj" moje córki wraz ze swoim tatą próbowały dostać się do szkoły na rowerach. trąbienie, wyprzedzanie na czołówkę z dużą prękością to norma. mąż z duszą na ramieniu powiedział, że kończymy rowery maj !!!! jutro córki zostaną odwiezione autem.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023