Miejska grota solna na Bemowie? Leżaki i morski mikroklimat
3 lipca 2019
Jeśli pomysł zyska akceptację mieszkańców, na terenie Bemowa powstanie pierwsza publiczna grota solna.
Groty solne to nie nowość, choć wciąż stosunkowo mało osób z nich korzysta. Co ciekawe, jedna z nich mieści się też na Bemowie, a dokładnie przy ul. Wrocławskiej 21 - prowadzi ją sieć salonów piękności. Publiczny obiekt miałby powstać w przyziemiu Przedszkola nr 389 przy ul. Szadkowskiego 3. Projekt Anny Kwiatkowskiej-Rehan zakłada stworzenie tam w przyszłym roku groty solnej o powierzchni ponad 30 m2. Trzeba przyznać, że takiego pomysłu w budżecie obywatelskim dawno nie było. W ramach projektu planowane jest wyłożenie ścian specjalnymi płytami solnymi (tzw. kruchami solnymi), zainstalowanie różnokolorowego oświetlenia oraz systemu nagłośnienia. W planach wyposażenie groty w 12 leżaków oraz kącik zabaw dla dzieci. Konstrukcja sufitu imitowałaby stalaktyty, a z zamontowanych głośników płynęłaby kojąca muzyka. Jak podkreśla projektodawczyni - grota solna byłaby obiektem dostępnym całorocznie dla "szerokiego grona odbiorców". Szacowany koszt realizacji projektu wyniósłby ok. 140 tys. zł.
Profilaktyka zdrowotna i przeciwdziałanie przemocy
- Głównym celem stworzenia groty solnej jest zapewnienie profilaktyki zdrowotnej przebywającym w niej dzieciom oraz ich rodzinom. Pobyt w grocie solnej wpływa kojąco na układ nerwowy i oddechowy korzystających z niej osób. Grota posiada właściwości lecznicze mikroklimatu panującego nad morzem, w związku z czym jej głównym celem jest zapewnienie higieny układu oddechowego w obliczu występującego w Warszawie smogu oraz innych zanieczyszczeń środowiska. Kolejnym istotnym argumentem jest wdrożenie profilaktyki przeciwdziałania przemocy, polegającej na prowadzeniu terapii o właściwościach wyciszających i relaksujących. Planowana grota będzie również doskonałą sposobem spędzania wolnego czasu - uzasadnia celowość wykonania tej inwestycji Anna Kwiatkowska-Rehan.
Jeśli pomysł przejdzie weryfikację urzędników, zostanie poddany głosowaniu już we wrześniu. Decyzja o dopuszczeniu do głosowania projektu zbudowania za publiczne pieniądze groty solnej łatwa nie będzie. Byłaby to bez wątpienia nieuczciwa konkurencja wobec podmiotów, które groty solne uruchamiają za własne pieniądze i działając na wolnym rynku płacą podatki.
(DB)