REKLAMA

Bemowo

inwestycje »

 

Miasto bez parku

  16 września 2011

alt='Miasto bez parku'

Pod koniec sierpnia Instytut Problemów Jądrowych w Świerku otrzymał czterdzieści kilka milionów złotych dotacji unijnej na budowę parku naukowo-technologicznego. W parku znajdą swoje siedziby firmy związane z branżą energetyczną, nie tylko jądrową, ale i klasyczną, a także z elektroniką, medycyną i bezpieczeństwem publicznym.

REKLAMA

Siłą napędową parku naukowo-technologicznego jest bliskość kontaktu przedsiębiorców i naukowców, ułatwiająca korzystanie przez pierwszych z nowych wynalazków wytwarzanych przez tych drugich, a przez drugich z możliwości finansowych tych pierwszych.
W ubiegłej dekadzie pojawił się pomysł budowy parku w oparciu o bemowską Wojskową Akademię Techniczną.
Dlatego park to nie tylko budynki, lecz przede wszystkim infrastruktura: laboratoria i urządzenia badawcze. Za unijny grant w Świerku zostanie zbudowany m.in. akcelerator służący badaniom w dziedzinie inżynierii materiałowej.

Na świecie w ostatnich kilkudziesięciu latach parki technologiczne powstały w każdym mieście, mającym ambicje odgrywania roli ośrodka naukowego i przemysłowego nowych technologii. Trudno bez nich wyobrazić sobie osiągniecie przez państwa Zachodu dzisiejszego poziomu rozwoju. W Polsce, gdzie badania naukowe wciąż są oderwane od potrzeb przemysłu, parki technologiczne są szczególnie potrzebne. Dziś działa ich już u nas ponad trzydzieści, z których wiele, nie tylko Świerk, uzyskało dotacje unijne.

Jedynym dużym miastem, w którym nie ma parku naukowo- technologicznego, jest Warszawa. Jeszcze w ubiegłej dekadzie, gdy Bemowo było gminą, pojawił się pomysł budowy parku w oparciu o bemowską Wojskową Akademię Techniczną. Jak to jednak zwykle w Polsce bywa, pomysł został zgłoszony przez niewłaściwe osoby w niewłaściwym czasie. W latach dziewięćdziesiątych zresztą mało kto wiedział, o co z parkami technologicznymi chodzi. Kolejne podejście nastąpiło w kadencji Lecha Kaczyńskiego, który zaproponował budowę parku na Łuku Siekierkowskim. Podpisał porozumienie z rektorami warszawskich uczelni, powołał spółkę z prężnym biurem prasowym, po czym przyszedł rok 2005 i projekt okazał się kolejną wydmuszką służącą kampanii wyborczej PiS. Przez trzy lata nie uregulowano nawet praw do nieruchomości na Siekierkach.

Dobry czas dla rozwoju badań naukowych w Unii Europejskiej trwa. Warszawie brak jednak gospodarza, który umiałby wykorzystać jej potencjał. Politycy rządzący miastem kierują się wyłącznie swoimi potrzebami wizerunkowymi. Widzieliśmy to na przykładzie kultury: gdy władze miasta starały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, zapowiedziom działań na rzecz kultury nie było końca. Gdy tytułu nie dostaliśmy, kultura poszła w odstawkę. Nauka w Warszawie nie miała nawet takiego impulsu - z polskich miast to Wrocław ubiegał się, by mieścić siedzibę Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. A dobry czas się kiedyś kończy.

Maciej Białecki
były wiceburmistrz Pragi Południe (2002-2004) i radny sejmiku mazowieckiego (2002-2006)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# tomidor

19.09.2011 23:45

Walcz, walcz! Ale czy to nie walka Don Kichota?

# Bojdarek

20.09.2011 02:18

Walcz, Macieju, walcz! nawet Don Kichot nie był sam!

# Max

05.06.2012 12:36

to wstyd HGW, Warszawa na szarym końcu jako jedyne miasto w PL bez technoparku. Nie ma komu naciskać, tylko doszliśmy już do takiej skrajności że wszelkie naciski nie pomogą. Jedyne co wam wychodzi najlepiej to budowa blokowisk i sortowni śmieci.

REKLAMA

 eurphys

08.06.2012 13:10

A gdzie ten Park Świerkowy powstanie? Pod Otwockiem? Były IPJ (bo słyszałem,że wraz z IEA został przekształcony w Narodowe Centrum Badań Jądrowych) posiada 3 zakłady w Warszawie i jeden w Łodzi.A wiec kawałek Parku mo ze być na ul. Hozej czyli wc Śródmieściu.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025