REKLAMA

Wola

komunikacja »

 

Metro musi dojechać do ratusza Bemowa. Wola nie chce torów odstawczych

  23 września 2014

alt='Metro musi dojechać do ratusza Bemowa. Wola nie chce torów odstawczych'

Część mieszkańców Woli protestuje przeciwko planom lokalizacji i budowy torów odstawczych II linii metra na ulicy Górczewskiej - w okolicy skrzyżowania Górczewska - Księcia Janusza. Będzie za głośno - przekonują i wskazują idealne rozwiązanie: niech metro szybciej dojedzie do ratusza Bemowo.

REKLAMA

- Przekazałem mieszkańcom nasze wsparcie jako radnych w tych działaniach. Oczywiście, tory odstawcze znajdują się w podziemiu, ale przy nich muszą być zlokalizowane wentylatory. Przeprowadzono badania i okazało się, że wszelkie normy hałasu będą zachowane, jednak mieszkańcy i tak mają sporo wątpliwości. Wystąpiliśmy z wnioskiem do pani prezydent i rady Warszawy o ponowne rozważenie możliwości przedłużenia trasy II linii metra. Uważamy, że zamiast zakończyć ją na Wola Park warto przedłużyć ją o jedną stację do Bemowo Ratusz. Dzięki temu nie byłoby tam torów odstawczych, których potencjalna lokalizacja wzbudza tyle kontrowersji wśród mieszkańców - stwierdza radny Marek Bojanowicz z wolskiej komisji planowania przestrzennego i ochrony środowiska.

Wskazuje też dodatkowe plusy tego rozwiązania. - W październiku zakończą się prace związane z połączeniem ul. Górczewskiej z Radiową i tramwaj jadący na Bemowie będzie mógł przecinać tę dzielnicę wzdłuż ul. Powstańców Śląskich od samego początku, tj. od ul. Połczyńskiej aż do Bielan. Przeciągnięcie linii metra o jedną stację do ratusza pozwoliłoby stworzyć węzeł komunikacyjny do czasu budowy dalszych odcinków metra. Dzięki temu mieszkańcy Bemowa i Koła mogliby w większy sposób korzystać z metra - argumentuje radny Bojanowicz.

Miasto jeszcze nie wypowiedziało się oficjalnie w tej sprawie, jednak sprawa wydaje się przesądzona, bowiem w tej chwili na finiszu jest już postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej dla dotychczas planowanego odcinka metra.

- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia, polegającego na budowie II linii metra w Warszawie - I etap realizacji odcinka zachodniego - od szlaku za stacją C9 "Rondo Daszyńskiego" do torów odstawczych za stacją C6 "Księcia Janusza" - potwierdza Agata Antonowicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Wystąpiliśmy z wnioskiem do pani prezydent i rady Warszawy o ponowne rozważenie możliwości przedłużenia trasy II linii metra. Uważamy, że zamiast zakończyć ją na Wola Park warto przedłużyć ją o jedną stację do Bemowo Ratusz - stwierdza radny Marek Bojanowicz. Decyzja środowiskowa dla tego odcinka ma być wydana do 30 września.

Bemowo mówiło to samo w 2011

Przypomnijmy, że o takie właśnie rozwiązanie już kilka lat tremu walczyły władze Bemowa argumentując, że metro kończące się przy Wola Parku jest zupełnie bez sensu. - Zakończenie, nawet tymczasowe, odcinka zachodniego na wolskiej stacji Ulrychów spowodowałoby odcięcie ponad 110-tysięcznej dzielnicy Bemowo od bezpośredniego dostępu do metra. Wymusiłoby na pasażerach uciążliwe przesiadki do autobusów i pokonywanie i tak już znacznie zakorkowanego fragmentu ulicy Górczewskiej - pisały w 2011 roku władze Bemowa dodając argument, że naturalnym węzłem przesiadkowym jest skrzyżowanie Powstańców z Górczewską.

Kolejny raz władze Warszawy wykazały się jednak nieudolnością podczas budowy metra, całkowitym brakiem perspektywicznego myślenia oraz realnej oceny komunikacyjnej po oddaniu drugiego etapu. Niestety!

amk, oko

 

Komentarze (6)

# mmsa

24.09.2014 09:01

brak metra na skrzyżowaniu powstańców i górczewskiej to jakaś pomyłka. ale analogiczna sytuacja była już z 15 lat temu w innym miejscu, gdy metro dojeżdżało tylko do politechniki. natomiast budowa dalszych stacji na bemowie (szczególnie do połczyńskiej przez pola) to też jakiś absurd.

# pasażer metra

24.09.2014 15:49

Wybudowanie dodatkowych dwóch stacji Drugiej Linii metra do skrzyżowania Powstańców Śląskich/Górczewska to lepszy pomysł niż trzech stacji metra do ul. Księcia Janusza. Lepsza organizacja przesiadek z rejonu Jelonek, Bemowa, Woli.

# bem

24.09.2014 16:12

Bojanowicz mija się z prawdą, będą tylko 3 stacje, Ulrychów/Wola Park to drugi etap budowy odcinka zachodniego! Na mapie jest błąd, pierwszy etap kończy się na stacji Księcia Janusza! Oczywiście też chcę aby metro na Bemowo było szybko, ale obecny podział jest już ustalony i nie da się go raczej zmienić. Mieszkańcy Woli chyba za bardzo się martwią, a jak nie chcą metra to niech zrezygnuje się z tej stacji.

REKLAMA

# bródno

24.09.2014 16:15

"Uważamy, że zamiast zakończyć ją na Wola Park warto przedłużyć ją o jedną stację do Bemowo Ratusz."
chyba o 2 stacje, bo miasto planuje budowę 3 stacji w kierunku Woli.
Rozumiem, że Bemowo chce te 2 brakujące stacje zabrać Targówkowi, bo skąd wziąć teraz pieniądze na kolejne? Nam, na Bródnie, też przydałoby się połączenie do Ratusza Targówek i tak samo jak u was byłoby to 5 stacji. Więc proponuję trochę pokory i cierpliwości. Dojdzie i do Bemowa.

# tak było

24.09.2014 16:22

Pod koniec czerwca ratusz ogłosił, że zamiast dwóch etapów budowy - będzie jeden, a metro zostanie zbudowane od razu w całości - do stacji końcowych. Zapomnieliście?

 waldi264

15.10.2014 11:11

Jeśli nie przy ratuszu Bemowo to przy następnej stacji metra na granicy dzielnicy Wola i Bemowa tj. tam gdzie planowane jest nowe centrum handlowe dawna fabryka domów

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024