Mazowieckie kobiety w statystykach. Jest ich więcej, są lepiej wykształcone
8 marca 2022
8 marca w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej przypada Dzień Kobiet. W województwie mazowieckim mieszka ich ponad 2,8 mln, co stanowi 52% mieszkańców. Na 100 mężczyzn przypada aż 109 kobiet.
Jak wynika ze statystyk, kobiety żyją w województwie mazowieckim średnio o osiem lat dłużej od mężczyzn, a największą grupę stanowią panie w wieku 35-39 lat.
Kobiety lepiej wykształcone
Statystyki pokazują też, że kobiety o wiele częściej od mężczyzn kończą studia. Wśród osób z wyższym wykształceniem jest w województwie blisko 61% kobiet. Kobiety stanowią także większość doktorantów i coraz częściej angażują się w działalność samorządową. Wśród 51 mazowieckich radnych jest 14 kobiet, a dwie zasiadają w zarządzie województwa. Prawie co drugi sołtys w województwie to kobieta. Kobiety zostają sołtysami
W wyborach samorządowych 1990 roku odsetek kobiet w radach gmin wiejskich wynosił 9%. W 2014 roku był już trzykrotnie wyższy i cały czas rośnie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego dwa lata temu w województwie było 7285 sołtysów, z czego 3248 stanowisk zajmują kobiety. Rośnie także liczba kobiet zasiadających w fotelach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - obecnie jest ich w województwie 40. Najbardziej sfeminizowane są samorządy powiatów łosickiego i płońskiego oraz miast Ząbki, Wołomin, Kobyłka i Wyszogród.
(db)