Mamy własną tężnię. Kiedy otwarcie?
28 lutego 2019
Wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja zbliża się do szczęśliwego końca. Wkrótce Wola będzie mieć pierwszą publiczną tężnię solankową.
Budowa tężnia w parku Sowińskiego to pomysł do budżetu partycypacyjnego, który poparło w głosowaniu prawie 1300 osób. Teoretycznie prace powinny zakończyć się w grudniu ubiegłego roku, ale opóźnienie nie powinno być odczuwalne - wciąż mamy przecież zimę. Jak zdążyły zauważyć osoby szukające w parku pierwszych oznak wiosny, w pobliżu ogrodzenia od strony Elekcyjnej stanęła drewniana "chatka".
Amfiteatr będzie jak nowy. Ale kiedy?
To jedna z najciekawszych aren koncertowych w Warszawie. Niestety remont napotyka na kolejne przeszkody.
Jak udało nam się dowiedzieć, otwarcie jest planowane na pierwszą połowę maja.
- To sanatorium w wielkim mieście i jedno z rozwiązań na występujący w Warszawie smog - reklamował pomysłodawca, kryjący się pod pseudonimem Maciek53. - Nie trzeba żadnego skierowania i czekania w kolejce na inhalację.
Zasada działania tężni na Woli jest dokładnie taka sama, jak np. w słynnych tężniach w Ciechocinku: wnętrze wypełnione jest wiązkami tarniny, na które z góry spływa solanka, rozbijając się o poszczególne gałązki. W ten sposób powstaje aerozol bogaty w mikroelementy. Bardzo podobne tężnie działają m.in. na pl. Hallera na Pradze, przy stadionie Syrenki w Marysinie Wawerskim i obok basenu w Aninie.
"Dlaczego przy ulicy?"
Skromna konstrukcja tężni została wyśmiana przed niektórych internautów, nazywających ją "koszmarkiem", który będzie "służył za szalet". Najmocniej krytykowana jest jednak nie architektura, a... lokalizacja. Krytycy twierdzą, że tężnia stojąca bliżej ulicy będzie gorzej spełniać swoją funkcję.
- Intencja dobra, ale takiej inhalacji to jeszcze nigdzie nie ma: obok przystanek autobusowy, objazd budowy metra i droga wylotowa z Warszawy, czyli Wolska. Prawdziwa bomba tlenowa - pisze pan Jacek w grupie facebookowej Warszawska Wola.
- Przy wyborze miejsca dla lokalizacji tężni solnej brano pod uwagę przede wszystkim zabytkowy układ przestrzenny parku Sowińskiego, jak również wygodny dostęp dla mieszkańców - wyjaśnia krótko Mariusz Gruza, rzecznik wolskiego ratusza.
Park Sowińskiego jest w całości objęty wpisem do gminnej ewidencji zabytków. Powstał w 1936 roku z inicjatywy ówczesnego Towarzystwa Przyjaciół Woli jako pierwszy park w dzielnicy zdominowanej przez fabryki, częściowo na terenie glinianek. W 1937 roku dodano centralny element parku: pomnik gen. Józefa Sowińskiego dłuta Tadeusza Breyera.
(dg)
Źródło zdjęć: Facebook / O Warszawie i nie tylko.