REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Łuszczyca - nowe metody leczenia

  12 września 2003

Ta przewlekła choroba zapalna skóry, która atakuje także paznokcie i stawy, dotykająca aż 2-3 procent populacji, daje o sobie znać najczęściej między 10 a 30 rokiem życia. To tak zwany typ I łuszczycy.

REKLAMA

Typ II występuje u osób, u których choroba pojawia się po 40 roku życia. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną.

Czynniki sprzyjające
wysiewom łuszczycy:

  • ostre infekcje (bakteryjne, wirusowe)
  • infekcje przewlekłe (w zatokach obo-cznych nosa, uzębieniu, pęcherzyku żółciowym)
  • niektóre leki
  • stres
  • mechaniczne drażnienie skóry
  • alkohol

Sposoby zapobiegania wysiewom:

  • leczenie wszystkich ognisk zakaźnych
  • zapobieganie ostrym chorobom infekcyjnym
  • unikanie leków - prowokatorów
  • unikanie stresów - w razie trudności zdecydować się na kontakt z psychologiem
  • właściwa pielęgnacja skóry (kąpiele natłuszczające, solankowe, stosowa-nie preparatów natłuszczających)
 
Ma okresy pogorszenia i poprawy. Należy do schorzeń, które można jedynie zaleczyć. Dlatego chorzy pilnie czekają na nowe metody leczenia, dające szansę wydłu-żenia remisji i przyspieszające ustępo-wanie zmian.

Maść i witaminy

Najczęściej łuszczycę leczy się zewnętrzne i ogólnie. Większość zmian łuszczycowych udaje się zaleczyć stosując tradycyjne preparaty do smarowania: dziegcie, cygnolinę. Minus tego leczenia to nieprzyjemny zapach preparatów, brudzenie ubrania. Z kolei leczenie z użyciem kortykosterydów wyklucza stosowanie na dużych powierzchniach, nie można też tych leków używać zbyt długo. Nową grupę leków stanowią preparaty - pochodne witaminy D3 - komfortowe w stosowaniu (bezzapachowe, nie brudzące), ale drogie. Środkami wspomagającymi terapię są emolienty, czyli preparaty nawilżające i natłuszczające skórę, dostępne w aptekach bez recepty. W leczeniu pomaga też balneoterapia - kąpiel w nasyconych roztworach soli - zwłaszcza jeśli łączy się ją z innymi metodami leczenia.

Kup bilet

Przyjazne promienie

Łuszczycę leczy się także światłem. Najbardziej wskazane są naturalne kąpiele słoneczne w okolicach Morza Martwego. Zalecane są również naświetlania z wykorzystaniem sztucznych źródeł światła ultrafioletowego (lampy Psorilux), szerokiego pasma UVB (tzw. metoda SUP), wąskiego pasma UVB - 311 nm oraz z wykorzystaniem długiego promieniowania UVA (metoda PUVA). Określenie PUVA pochodzi od stosowanych w tej metodzie psoralenów, składników uwrażliwiających skórę na ten rodzaj promieniowania i długich promieni UVA. Zabiegi przeprowadza się najczęściej 2-3 razy w tygodniu, na dwie godziny przed zabiegiem przyjmując tabletki z psoralenami. Odmianą tej metody jest PUVA - kąpiele, czyli kąpiel w roztworze psoralenów zamiast przyjmowania tabletek oraz PUVA - moczenie (naświetlanie małych powierzchni np. tylko dłoni i/lub stóp). Światłolecznictwo jest uznaną i skuteczną metodą, lubianą przez pacjentów, dzięki której często można uzyskać długotrwałą remisję, czyli ustąpienie zmian.

REKLAMA

Gdy chorują stawy

W przypadku nasilonych zmian skórnych, bądź zmian krostkowych albo dotyczących układu stawowego konieczne jest rozpoczęcie leczenia układowego. Najczęściej stosuje się w takich sytuacjach pochodne witaminy A, tzw. retinoidy. Często tę terapię łączy się z leczeniem PUVA lub SUP. W łuszczycy stawowej i innych ciężkich postaciach choroby wykorzystuje się w terapii najdłużej stosowany lek doustny - Metotrexat. Natomiast najnowszy lek ogólny to Cyklosporyna A (znajduje się ona na liście leków refundowanych). Dla utrzymania efektów leczenia zaleca się korzystanie z leczenia sanatoryjnego, unikanie ognisk infekcji w organizmie (regularna kontrola stomatologiczna, ginekologiczna, rentgen klatki piersiowej), ograniczenie picia alkoholu, unikanie sytuacji stresowych.

lek. med. Dorota Bystrzanowska

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024