Legionowski rynek
17 grudnia 2010
Gdy dzisiaj staniemy na tym samym balkonie, co autor zdjęcia sprzed 75 lat, uświadomimy sobie, że niemal całkowicie zniknęła dawna zabudowa tej części Legionowa.
Legionowski rynek został wytyczony w 1926 r. w sosnowym lesie należącym do dóbr hrabiego Maurycego Potockiego z Jabłonny. Był centralnym miejscem ówczes-nej Osady Parcelacyjnej Jabłonna-Legionowo I. Na zdjęciu po lewej stronie widać ostatnie nie wycięte jeszcze sosny. Tuż przed nimi stanęła solidna kamienica, wzniesiona w 1930 r. przez Jerzego Petersburskiego. Słynny kompozytor wynajmo-wał ją gminie Legionowo, która prowadziła tu najpierw Szkołę Handlową, a od 1938 r. Gminne Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie. Po II wojnie światowej młodzież kształciła się tu w Liceum Ogólnokształcącym.
Na pierwszym planie uwagę zwracają "drewniane kamienice" przy ul. Sienkie-wicza - piętrowe domy rodzin Wrona i Szczotka. Było to tradycyjne miejsce za-kupów. Przez szereg lat na parterze działał tu sklep spożywczy Karczmarzewskich, wędliniarski Jakimiaka, tytoniowy i galanteryjny. Przed nimi znajdował się postój dorożek - ówczesnej legionowskiej taxi. Budynki te istniały jeszcze do niedawna. Główna ulica w mieście nosiła początkowo nazwę Królewskiej, a następnie Józefa Piłsudskiego. Była miejscem defilad i zgromadzeń. Z okazji świąt narodowych do-my wzdłuż niej mieszkańcy dekorowali flagami i zielenią.
Fotografia upamiętnia defiladę oddziałów wojskowych - prawdopodobnie w 1933 r. z okazji święta 3 Maja. Udział w niej wzięli żołnierze z ówczesnych legio-nowskich jednostek: 1. Dywizjonu Pociągów Pancernych, 2. Batalionu Mostów Kole-jowych i 2. Batalionu Balonowego. O obecności baloniarzy w mieście przypominał ogromny hangar, stojący na poligonie wojskowym (dziś osiedle Piaski). Był tak du-ży, że widać było go z centrum Legionowa. Na fotografii jest to ostatni budynek po prawej.
Jacek Szczepański