REKLAMA

Legionowo

komunikacja »

 

Legionowo: sąsiedzi, zrzućcie się nam na pociągi

  8 lipca 2013

alt='Legionowo: sąsiedzi, zrzućcie się nam na pociągi'

Komunikacja publiczna drożeje, także dla samorządów - tylko w tym roku Legionowo ma dopłacić do kursów pociągów i autobusów blisko 6 mln zł. Władze Legionowa chcą, aby sąsiedni Serock dokładał się do finansowania linii autobusowych.

REKLAMA

Dlaczego? Dla Legionowa sprawa jest prosta: buduje wielkie Centrum Komunikacyjne, które służyć ma nie tylko legionowianom. Choć na budowę przyznane jest dofinansowanie, to i tak sporą część kosztów poniesie samo miasto. Tymczasem z centrum korzystać będą także ci, którzy do Legionowa dojeżdżają z okolic: Serocka, Jabłonny, Zegrza, Ryni czy Białobrzegów. Dlatego właśnie miasto chce rozpocząć rozmowy z sąsiadami, by ci dołożyli się do komunikacji.

- Kwoty nie są małe, bo już teraz Legionowo płaci stolicy 5 mln rocznie, a wszystko wskazuje na to, że dopłacimy jeszcze kolejny milion - mówi radny miasta Józef Dziedzic.

- Legionowo podjęło wysiłek wybudowania Centrum Komunikacyjnego, mającego służyć mieszkańcom miasta oraz okolicznych gmin. To m.in. parkingi zabezpieczające potrzeby w tym zakresie bardzo dużej liczbie osób. Na budowę dworca, oprócz pozyskanych prawie 30 mln zł z funduszy zewnętrznych, Legionowo przeznaczyło ok. 5 mln oraz niezbędny do przeprowadzenia inwestycji grunt. Budżet pojedynczej gminy nie jest w stanie sprostać nowym wyzwaniom oraz oczekiwaniom mieszkańców. Istnieje więc pilna potrzeba wspólnego działania - uważa radny.

Właśnie z inicjatywy radnego Dziedzica komisja finansów pod koniec maja zwróciła się do prezydenta Romana Smogorzewskiego z wnioskiem o podjęcie rozmów z władzami Serocka mających na celu - mówiąc wprost - dołożenie się sąsiadów do puli dopłat dla warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego. - Nie może być tak, że z legionowskiej infrastruktury korzystają inni: na przykład, w połowie kwietnia uruchomiono autobus z Serocka do przystanku SKM w Legionowie, który kursuje m.in. drogą, której nośność nie przewiduje cięższych samochodów. Z pieniędzy, jakie wpłacałby Serock, można by choćby finansować ewentualne jej naprawy - argumentuje.

Władze Serocka z rezerwą odniosły się do propozycji.

- Dopiero po kilku miesiącach funkcjonowania komunikacji na trasie Serock - SKM Legionowo, będziemy bogatsi o wiedzę, ilu pasażerów korzystało z takiego połączenia - twierdzi Anna Socha z serockiego urzędu. - Czas ten da podstawy do podjęcia ewentualnej decyzji w sprawie partycypacji gminy w tym przedsięwzięciu - dodaje.

Serock od dopłat się nie uchyla, ale sprawę odkłada. Czy propozycja radnego Dziedzica jest rozwiązaniem? Czekamy na opinie: echo@gazetaecho.pl

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze (10)

# edziopedzio

08.07.2013 09:29

jak serock nie chce się skladac to nie wpuszczać ich autobusów,pod dworzec.

# Wyborca

08.07.2013 11:16

Właściwym krokiem w kierunku rozwiązania tego problemu, będzie pozbawienie radnego Dziedzica mandatu radnego w najbliższych wyborach. Radny Dziedzic jest przewodniczącym Komisji Budżetu i Finansów Rady Miasta i powinien wcześniej, jeszcze przed pojęciem decyzji szukać rozwiązania tego problemu, a nie teraz w obliczu kampanii wyborczej objawia swoje istnienie.

# Anatol Ulepek

08.07.2013 14:01

Powiat jako nadrzędny nad gminami powinien działać w kierunku integracji obsługi komunikacyjnej. Na trasie Legionowo - Zegrze - Serock - Gąsiorowo/Kania powinna kursować regularna linia L-12 a na trasie Legionowo - Zegrze - Jachranka linia L-20 (na przykład) organizowana przez powiat we wspólpracy z podległymi gminami na zasdach identycznych jak L-8, L-9, L-10, L-11.

REKLAMA

# podatnik

09.07.2013 08:04

Brawo Dziedzic. Wreszcie ktoś zajął się tym problemem, każdy niech jeździ za swoje, cwaniacka władza z Serocka niech na cudzej kieszeni się nie żywi.

# Piotr Jakob

21.07.2013 14:16

A może sąsiedzi również dołożą się na firmę sprzątającą przejście podziemne - to co dzisiaj / czyli niedziela 21 lipca br/się dzieje w podziemiach , na schodach do podziemia to jest po prostu STRASZNE - takiego brudu, śmieci to już dawno nie było,potłuczone butelki - to wszystko jest przerażające. Gdzie jest Straż Miejska, Policja - dlaczego nikogo nie ma w nocy na PATROLU- to wszystko dzieje się nocą.Jak długo będzie takie bezprawie wśród nocnych chuligańskich burd.Rano idąc wcześni i nie tylko przez przejście to dosłownie śmieci walają się pod nogami.

 Daro

21.07.2013 23:55

Polskie piekiełko w całej rozciągłości. Mieszkańcy Warszawy nie chcą dopłacać do komunikacji na terenie Legionowa, krytykują że muszą dopłacać do SKM w Legionowie gdzie większość pasażerów stanowią mieszkańcy Legionowa
Legionowianie też nie chcą być gorsi więc żądają dopłat od mieszkańców Serocka
Proponuję ogrodzić Warszawę, Legionowo drutem kolczastym i na każdej rogatce pobierać myto
Niech taki mieszkaniec Serocka nie szwęda się po Legionowie

REKLAMA

# pla%u017Ca

22.07.2013 09:55

Serock może się dokładać ale do SKmki do Zegrza, a nie do tego. Ta propozycja jest żenująca.
SKM DO ZEGRZE TO PODSTAWA.

# marian s.

22.07.2013 22:44

Panie WYBORCO - no nie żartuj PAN , a gdzie Radni odczepią się od STOŁKA -Pan zapewne sobie żartuje- czy widział Pan taką sytuację,aby KTOŚ dobrowolnie zwolnił obficie opłacane stanowisko -dzisiaj nie jest 1 kwietnia....

# podatnik

30.07.2013 13:47

gratuluję mieszkańcom Serocka aktywnego udziału w dyskusji, świetnie bronią swoich pieniędzy, atakując innych odwracają od siebie uwagę. Ale kto ma płacić za przejazd, gmina Legionowo to nie darmowa firma przewozowa, a mieszkańcy Serocka dalej chcą jeździć za frajer.

REKLAMA

# Anatol Ulepek

03.08.2013 04:35

Ale zawiść wśród ludzi, jakby mogli to by sie zagryźli, ech gorzej od psów.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA