REKLAMA

W głowie Brunona Schulza

tytuł oryg.: Im Kopf von Bruno Schulz
autor: Maxim Biller
wydawnictwo: DW PWN
wydanie: wydanie 1, Warszawa
data: 16 czerwca 2014
forma: książka, okładka twarda
wymiary: 145 × 205 mm
liczba stron: 96
ISBN: 978-83-7705626-4

Jest ciepły listopadowy dzień 1938 roku. Bruno Schulz, drobny, niepozorny nauczyciel rysunku, próbuje napisać list do Tomasza Manna i zawiadomić go o rzeczy niesłychanej. Oto do Drohobycza zawitał człowiek podający się za Manna we własnej osobie. Człowiek ten nie tylko dziwnie wygląda, ale też zachowuje się w sposób niegodny noblisty. Początkowo z ociąganiem, a potem z narastającą furią batoży płaszczących się przed nim obywateli miasteczka, a paniom podszczypuje pośladki. Dla Schulza jest jasne - podszywający się pod wielkiego myśliciela hochsztapler ma na celu szpiegowanie ludności żydowskiej, w czym najpewniej pomaga mu ubrany w czarny błyszczący skórzany płaszcz mężczyzna. Kiedy okazuje się, że tajemniczy samozwaniec zamierza wyjechać, mieszkańcy miasteczka wpadają w panikę. W końcu, jeśli Europę zaczynają opuszczać intelektualiści i możni, klęska jest pewna.

Więcej o książce:

Maxim Biller stworzył perełkę. Książka jest napisana z finezją, która łączy w sobie staroświecki sentymentalizm z bolesną oschłością. To subtelne, a zarazem gorzkie oskarżenie ikony niemieckiej literatury, czyli tego, co dumnie zwało się duchowością, a co w ostatecznym rozrachunku boleśnie zawiodło.

O autorze:

Maxim Biller, urodzony w 1960 roku w Pradze, od 1970 mieszka w Niemczech. Do tej pory opublikował między innymi: powieść Die Tochter (Córka), tomy opowiadań Ween ich einmal reich und tot bin (Kiedy będę bogaty i martwy), Land der Väter und Verräter (Kraj ojców i zdrajców) i Bernsteintage (Bursztynowe dni). Jego powieść Esra została prawnie zakazana i dlatego aktualnie jest nie do zdobycia. O jego ostatniej sztuce teatralnej Kanalratten (Szczury kanałowe) ,,Litererische Welt" napisał, że jest ,,tak zabawna, sexy i ekscytująca", jakby napisali ją pospołu Woody Allen i_Philip Roth. Pisze felietony dla ,,Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" i ,,Zeit". Jego tomik krotkich opowiadań, ktory ukazał się w 2007 roku Lieben heute (Miłość dziś), został wydany w_USA pod tytułem Love today. Ostatnio pojawiły się na rynku jego wspomnienia Der gebrauchte Jude (Zużyty Żyd).

Na sąsiedniej półce

Szukasz książki, audiobooka? Skorzystaj z wyszukiwarki
;

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe