REKLAMA

NOrWAY. Półdzienniki z emigracji

autor: Piotr Mikołajczak
wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
wydanie: Kraków
data: 20 października 2021
forma: e-book (epub, mobipocket)
liczba stron: 344
ISBN: 978-83-8135945-0

Inne formy i wydania

e-book (epub, mobipocket)  2021.10.20

Życie według trzech P - pracować, płacić, przeżyć. Litry wódki z przemytu, słoiki z musztardą, w których lądują niedopałki papierosów wypalanych jeden za drugim przez Króla Mirasa. Zmęczeni emigranci walczący o norweskie korony. Na ulicach Oslo szczury i bezdomni, krążący po zaułkach pachnącej trawą dzielnicy Grünerl?kka. Gdzieś między tym wszystkim cytowanie Franka Herberta, nadwrażliwość i nauczanie religii. To też Norwegia, choć próżno szukać takich obrazów pod hasztagiem #norway.

Ta książka nie jest reportażem ani zapiskami z osobliwych zarobkowych ,,wakacji". Nie jest też próbą odmalowania portretu polskiego emigranta w Norwegii. To opowieści o tych, dla których kraina fiordów miała być lekiem na całe zło, gwarantem dobrobytu. Zapis obserwacji kogoś, kto - aby przetrwać - musiał zacząć marzyć na nowo, przytłumić wrażliwość, rozszerzyć zasoby ironii i spojrzeć na wszystko z dystansem.

,,NOrWAY. Półdzienniki z emigracji" to wspomnienia z trzyletniego pobytu w jednym z najszczęśliwszych państw świata. To opowieść o zmaganiach z depresją, długami i samotnością. O pobycie w miejscu, które może łatwo zdusić i połknąć. O doświadczaniu raju - ale tylko przez tych, którzy będą w stanie go dostrzec i zrozumieć.

Piotr Mikołajczak - absolwent filologii polskiej na UAM w Kaliszu, współzałożyciel strony , podróżnik, przewodnik po Islandii. Współautor dwóch świetnie przyjętych reportaży o tej wyspie: ,,Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii" oraz ,,Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii". Po trzyletnim pobycie w Norwegii przeprowadził się na Islandię. Mieszka w Keflavíku.

Adam Gust - absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej UAM w Poznaniu. Zajmuje się fotografią kreacyjną. Wykorzystuje do projektów głównie analogowe techniki fotograficzne, a czasem zapomniane już alternatywne techniki historyczne, na przykład mokry kolodion na szklanych płytach. Jego prace zostały bardzo dobrze odebrane w Norwegii, gdzie mieszkał i pracował przez siedem lat.

Słodko-gorzka, pełna ironii i prawdy opowieść o ludziach, którzy rzucili wszystko i wyjechali - do Norwegii. Ziemia obiecana bywa nieprzyjazna, trudna, twarda. Marzenia łatwo się o nią rozbijają. To, co pozwala przetrwać, to determinacja, nadzieja i humor. Jutro też jest dzień. A życie, nawet to emigracyjne, bywa czasem znośne.

Karolina Korwin Piotrowska

Mikołajczak przypomniał mi moje doświadczenia emigracyjne: obskurne pokoje, niskopłatne fuchy, wieczna niepewność jutra, a także mnóstwo fajek i black metalu. Do tego dochodzi rozliczenie autora z przeszłością, kataklizm finansowy i poczucie humoru, składające się na pełny i głęboki obraz człowieka, który rzucił wszystko i rozpoczął nowe życie. Dobra, szczera lektura.

Łukasz Orbitowski

Każdy, kto mieszkał w Norwegii - ale chyba też każdy, kto kiedykolwiek zaczynał od nowa - odnajdzie w tej książce opowieść o samym sobie. Nie zawsze będzie ona powodem do dumy, ale często ta właśnie swoiście pojmowana duma - zwłaszcza narodowa - jest tłem opisanych historii. ,,NOrWAY" wciąga i prowokuje dyskusję, bo wcześniej nikt w taki sposób nie opowiadał o polskiej emigracji zarobkowej w Norwegii. Szacunek za odwagę i zabranie nas do Oslo, jakiego wolelibyśmy nie znać.

Ilona Wiśniewska

Na sąsiedniej półce

Szukasz książki, audiobooka? Skorzystaj z wyszukiwarki
;

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024