Kurier wolności. Jan Nowak-Jeziorański
| autor: | Jarosław Kurski |
| wydawnictwo: | Wydawnictwo Agora |
| wydanie: | Warszawa |
| data: | 8 maja 2019 |
| forma: | książka, okładka twarda |
| wymiary: | 135 × 210 mm |
| liczba stron: | 384 |
| ISBN: | 978-83-2682855-3 |
Inne formy i wydania
| książka, okładka twarda | 2019.05.08 |
| e-book (epub, mobipocket) | 2019.05.08 |
Jan Nowak, ,,Legendarny Kurier z Warszawy" - przylgnęło do Zdzisława Jeziorańskiego na wieki wieków. Zrobiony ostatnio w konwencji wojennego thrillera film ,,Kurier" Władysława Pasikowskiego tylko ów stereotyp pogłębia.
Tymczasem Nowak zasłynął nie tylko kurierskimi misjami.
Przez 24 lata był nie mniej legendarnym dyrektorem rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa, a w trzeciej ćwiartce swego życia osiadł nad Potomakiem. W Waszyngtonie Nowak stał się instytucją, jednoosobowym ambasadorem spraw polskich. Doczekał niepodległości, wprowadzał Polskę do NATO, triumfalnie powrócił do kraju na stałe po 57 latach wygnania, orędował za naszym członkostwem w UE.
Nowak, kurier, radiowiec, dziennikarz i publicysta, z żelazną konsekwencją trzymał się faktów. I właśnie fakty warto przypomnieć. To książka o człowieku, który z działalności publicznej czerpał osobiste szczęście. Jako powojenny emigrant mógł przecież kontynuować karierę naukową, jak Jan Karski, czy zająć się nauką i biznesem, jak inny kurier Jerzy Lerski. Dokonał świadomego wyboru i jak mówił mi słabym już głosem - był z tego wyboru rad.
Przed śmiercią powtarzał, że największym niebezpieczeństwem dla Polaków są sami Polacy.
Mówił: - Boję się polskiego indywidualizmu, tego, że każdy Polak to minister bez teki. Przecież dlatego straciliśmy niepodległość, że szlachta nie chciała płacić podatków na obronę! Boję się naszego charakteru, który wolność zamienia w anarchię, i anarchii, która doprowadza do upadku państwa. Największą moją troską jest, by Polacy wytrzymali własny sukces, by odnieśli zwycięstwo nad samymi sobą!
Na sąsiedniej półce
-
[ książka, audiobook, e-book ]Dziady i dybukiJarosław Kurski
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Halny. Wiatr, który niesie obłędDawid Góra
-
nowość[ książka, audiobook ]Trzeba było grać. Pierwszy reportaż o dziewczęcej orkiestrze z AuschwitzAnne Sebba
-
nowość[ książka, e-book ]Wszystko jest OKMagdalena Matraszek
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Z nakazu Boga. Izraelczycy i wojna w Strefie GazyKarolina Wójcicka
-
nowość[ książka, e-book ]Uparte serce. Biografia Haliny PoświatowskiejKalina Błażejowska
-
nowość[ książka, audiobook ]Nie zapomnij nakarmić gołębi. Dziennik z GazyAnonim
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Czechy. To nevymyslisAleksander Kaczorowski
-
nowość[ e-book ]Śnieżne bractwo. Brutalne świadectwo przetrwaniaPablo Vierci
-
nowość[ książka, e-book ]Historia pewnego sercaRachel Clarke
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]KuriaArtur Nowak
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Stracona. Mroczne tajemnice arabskich klanówLatife Arab
LINKI SPONSOROWANE

































