Domy pisarzy
autor: | Marzena Mróz-Bajon |
projekt okładki: | Anna Pol |
wydawnictwo: | Wydawnictwo Marginesy |
wydanie: | wydanie 1, Warszawa |
data: | 7 lipca 2021 |
forma: | e-book (epub, mobipocket) |
liczba stron: | 320 |
ISBN: | 978-83-6686329-3 |
Inne formy i wydania
książka, okładka miękka ze skrzydełkami, wydanie 1 | 2021.07.07 |
e-book (epub, mobipocket), wydanie 1 | 2021.07.07 |
Nie ma chyba na świecie nikogo, kto nie miałby swojego ulubionego autora. Jak wygląda jego dom, biurko przy którym pisał, widok z okna, otoczenie? Czy można tam znaleźć ślady bohaterów literackich?
Jaki był widok z okna domu, w którym urodził się Miłosz? Jak wysoka była stodoła, w której Faulkner z butelką bourbona pisał powieści? W jaki sposób układają się po południu promienie słońca w mieszkaniu Kawafisa w Aleksandrii? Marzena Mróz pojechała też do hanzeatyckiej Lubeki, po której wąskich uliczkach biegał mały Mann. Do Anchiano, gdzie wciąż stoi dom wielkiego Leonarda da Vinci. Wdarła się podstępem do mieszkania Gombrowicza w Buenos Aires i - całkiem legalnie - do domu Vargasa Llosy w Limie. Spędziła noc w łóżku, w którym umarł Wilde. Aż w końcu dotarła do Macondo - wypranego z barw, ale pełnego motyli miasteczka Aracataca w Kolumbii, w którym Marquez stworzył od nowa świat.
Autorka odwiedza domy pisarzy, przegląda książki w ich bibliotekach, zagląda do biurek i szaf, najchętniej ugotowałaby jakieś skomplikowane dania w ich kuchniach, gdyby tylko potrafiła gotować. Wszystkim, którzy pytają, dlaczego porzuciła domowy porządek, odpowiada za Marquezem: ,,Wszystko, czym jestem, wzięło się z tamtej podróży".
Marzena Mróz-Bajon - dziennikarka, podróżniczka, fotografka. Redaktor naczelna magazynu ,,Business Traveller", która z okiem przy obiektywie aparatu od lat dokumentuje zmieniający się świat. Fanka literatury, dyskutująca o niej przy stoliku Henryka Berezy i Janusza Głowackiego w kawiarni Czytelnika. Prywatnie żona reżysera Filipa Bajona.
Na sąsiedniej półce
-
[ książka, e-book ]Domy pisarzy 2Marzena Mróz-Bajon
-
[ książka ]Powrót pogubionych rzeczy. Fotoopowieść o SzymborskiejJoanna Gromek-Illg, Michał Pawłowski
-
[ książka ]Bóg techy. Jak wielkie firmy technologiczne przejmują władzę nad Polską i światemSylwia Czubkowska
-
[ książka, audiobook, e-book ]Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielkiVioletta Ozminkowski
-
[ książka ]Szukając Dory Maar. Historia słynnej surrealistki, którą zniszczył PicassoBrigitte Benkemoun
-
[ książka ]PALERMO. Epicka historia miastaAndrew Edwards, Suzanne Edwards
-
[ książka ]Fragles. Gang MutantówArtur Górski
-
[ książka, e-book ]Dzikie łabędzie. Trzy córki ChinJung Chang
-
[ książka ]Szpetni czterdziestoletniAgnieszka Osiecka
-
[ książka ]W rytualnym kręgu. Opowieść o współczesnych poganach w PolsceJoanna Malita-Król
-
[ książka ]Tischner. Rozmowy z mistrzemJózef Tischner
-
[ książka, e-book ]Tamte czasy. Raport z teraźniejszościMartin Caparrós
LINKI SPONSOROWANE
Najnowsze informacje na Tu Stolica
Misz@masz
Artykuły sponsorowane
REKLAMA
REKLAMA
Kup bilet
Znajdź swoje wakacje
Polecamy w naszym pasażu
REKLAMA