Daante
| tytuł oryg.: | Dante |
| autor: | Alessandro Barbero |
| przekład: | Krzysztof Żaboklicki |
| wydawnictwo: | Wydawnictwo Marginesy |
| wydanie: | wyd. 1, Warszawa |
| data: | 23 lutego 2022 |
| forma: | książka, okładka miękka |
| wymiary: | 150 × 230 mm |
| liczba stron: | 384 |
| ISBN: | 978-83-6702290-3 |
Inne formy i wydania
| e-book (epub, mobipocket), wyd. 1 | 2022.02.23 |
| książka, okładka miękka, wyd. 1 | 2022.02.23 |
Zakochany nastolatek, wojownik z duszą na ramieniu ruszający na bitwę, ambitny polityk marzący o wejściu do świata władzy, a wreszcie genialny poeta, który na wiele stuleci ukształtował wyobrażenie ludzi o tym, co ich czeka po śmierci.
Popularny włoski historyk Alessandro Barbero kreśli wielowymiarowy portret Dantego Alighieri - jednego z najwybitniejszych średniowiecznych twórców. Umieszcza go na tle ważnych wydarzeń epoki: bitew, sporów ideologicznych, spisków i walki o władzę. Pokazuje Dantego zaangażowanego społecznie, wplątanego w dworskie intrygi, a czasem działającego pod wpływem emocji. Odsłania też tajemnice warsztatu poety, który przez ponad trzynaście lat pisał swoje największe dzieło - Boską Komedię - wizjonerski poemat o podróży przez zaświaty, w którym Włosi zaczytują się do dziś.
Tę biografię, napisaną w 700. rocznicę śmierci poety, czyta się jak wciągającą powieść, a pod piórem włoskiego profesora średniowiecze okazuje się epoką fascynującą i wciąż pełną tajemnic.
Historyk Alessandro Barbero podjął się niełatwego zadania - postanowił napisać biografię Dantego Alighieri, ikony światowej literatury. Sięgnął przy tym do nieoczywistych źródeł i dokumentów. Nie daje jednak jasnych odpowiedzi na wiele pytań związanych z tym wybitnym poetą, ale zostawia czytelnikowi przestrzeń do formułowania własnych hipotez. Książka ta, napisana w przystępny i wciągający sposób, przedstawia fascynujący fresk wydarzeń i życia społecznego we Florencji i na całym Półwyspie Apenińskim na przełomie XIII i XIV wieku. Cieszę się, że ta interesująca pozycja dociera do polskiego czytelnika, i to w świetnym tłumaczeniu Krzysztofa Żaboklickiego.
Tessa Capponi-Borawska
Słynny rzymski piosenkarz Antonello Venditti żalił się kiedyś w jednym ze swoich utworów: ,,Dziś nadal nie wiem, czy Dante był człowiekiem wolnym, nieudacznikiem czy partyjnym sługusem". Lektura książki profesora Alessandra Barbero nie rozwieje tej wątpliwości, stajemy się jednak bogatsi o świadomość, że Dante był przede wszystkim człowiekiem swojej epoki. Odkrywanie tej prawdy, wraz z poznawaniem średniowiecznej Italii opisywanej przez autora, może stanowić ogromną przyjemność intelektualną.
Julia Wollner, redaktorka naczelna magazynu ,,Lente"
Na sąsiedniej półce
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Laboratorium Palestyna. Jak Izrael eksportuje technologię przemocy na cały światAntony Loewenstein
-
nowość[ książka ]Wielkie dziękiKinga Janaszek
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyćVioletta Ozminkowski
-
nowość[ książka, e-book ]Moc truchleje. Święta w cieniu wojny. Historie wigilijne 1939-1945Sylwia Winnik
-
nowość[ książka, audiobook ]Z okopu do Europy. Trzy dekady w centrum wydarzeńRadosław Sikorski
-
nowość[ e-book ]Wielka księga seryjnych morderców. 150 profiliJack Rosewood, Rebecca Lo
-
nowość[ książka, e-book ]Mini Majk. Wielka historiaMateusz Krzyżanowski, Mikołaj Milcke
-
nowość[ książka, audiobook, e-book ]Break Point. Żołnierz Sił specjalnych o sile, odwadze i przetrwaniuOllie Ollerton
-
nowość[ książka, audiobook ]Niebezpieczna sieć. True crime. Zbrodnie, które zaczęły się w internecieMonika Prześlakowska
-
nowość[ książka, audiobook ]Republika pobożnych. Chasydzka historia PolskiDorota Bidzińska
-
nowość[ książka ]Chłopaki (nie) płaczą. Muniek Staszczyk bez ciemnych okularów w rozmowie z Piotrem ŻyłkąMuniek Staszczyk, Piotr Żyłka
-
nowość[ książka, e-book ]Jeszcze będzie przepięknieTomek Lipiński
LINKI SPONSOROWANE







































