REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Kryzys zmiótł tramwaje. Białołęka boleśnie poszkodowana
REKLAMA

Kryzys zmiótł tramwaje. Białołęka boleśnie poszkodowana

Kryzys gospodarczy bezlitośnie ujawnił gorzką prawdę: Warszawy nie stać na wszystkie planowane linie tramwajowe.

REKLAMA

9,4 mld zł - tyle, według aktualnych szacunków, ma wynieść zadłużenie Warszawy na koniec 2025 roku. Miejscy radni przygotowali już listę pierwszych cięć w inwestycjach, dyplomatycznie nazywanych "przesunięciami" i "urealnieniami terminów". Bolesne zderzenie z rzeczywistością czeka m.in. Tramwaje Warszawskie, które - według zapowiedzi z końca urzędowania Hanny Gronkiewicz-Waltz - zamierzały zbudować do 2023 roku linie na Gocław, z Dworca Zachodniego do Wilanowa, na Kasprzaka i fragmencie al. Wilanowskiej na Służewcu, a także zajezdnię na Annopolu. Dziś wiadomo już, że w ciągu najbliższych trzech lat powstanie zaledwie ułamek obiecanych odcinków torów.

A co z liniami tramwajowymi na Modlińskiej i wzdłuż Głębockiej, w rezerwie terenu pod trasę Olszynki Grochowskiej? Choć obie - a zwłaszcza trasa na wschodnią Białołękę - są niezwykle potrzebne, mają niższy priorytet, niż np. przywrócenie torowiska na świetnie skomunikowanej Kasprzaka. W 2015 roku tramwajarze szacowali, że być może uda się zbudować białołęckie linie do roku 2030. Teraz już nikt nie chce rozmawiać o datach. Sądząc z rozmów z samorządowcami można wywnioskować, że mieszkańcy Białołęki powinni cieszyć się, jeśli dojadą tramwajem do metra na Bródnie w latach trzydziestych. Chyba, że plan inwestycyjny Warszawy zostanie ułożony całkowicie na nowo.

- Tak naprawdę obie linie na Białołękę w ogóle nie były traktowane priorytetowo - mówi źródło zbliżone do warszawskiego ratusza. - Trudno mówić nawet o jakimś opóźnieniu, bo oficjalnie nikt niczego nie obiecał. Daty pojawiające się w sprawie tramwaju na Modlińskiej i na Zieloną Białołękę zawsze były podawane jako "być może realne przy dobrym wietrze". Ale dobrego wiatru już nie ma.

Spośród trzech białołęckich linii tramwajowych bezpieczna jest tylko jedna: budowany właśnie odcinek między Nowodworami a Winnicą, wraz z tymczasową pętlą znajdującą się ok. 200 metrów od Modlińskiej. Budowa właściwej pętli przy wylotówce z Warszawy, połączonej z parkingiem P+R dla mieszkańców Jabłonny i Legionowa, w obecnej sytuacji finansowej jest już praktycznie niemożliwa.

(dg)


  • Poleć
  • Polub Tu Białołęka
  • Udostępnij

23.09.2020 18:00 #Trzask! i po Rafale
trzeba rozszerzyć strefę płatnego parkowania na całą Białołękę.Pilne!
23.09.2020 19:41 #Gss
Brakuje że tak powiem burakom na premie i dobra zabawę kosztem społeczeństwa które ciężko pracuje. Zamiast z głową inwestowac, rozwijać, ulepszać funkcjonowanie to utrudniają i tylko podnoszą opłaty, koszty życia są coraz większe. W porównaniu z Europa zachodnia to niby jesteśmy bogaci bo płacimy krocie za produkty, usługi w porównaniu do zarobków. Zarabiamy w PLN a płacimy jakby w euro. Infrastruktura to podstawa rozwoju każdego dobrze rozwijającego się miasta.
23.09.2020 20:18 #observer
"9,4 mld zł - tyle, według aktualnych szacunków, ma wynieść zadłużenie Warszawy na koniec 2025 roku."

To i tak trzy razy mniej niż zadłużenie całego kraju na początku tzw. "przemian" w 1989 r., które wynosiło 28,1 mld zł.
Początki może i skromne, ale od czegoś trzeba zacząć, zanim złapie się wiatr w żagle.
Przypomnę, że jak Polska złapała ten wiatr, to suma ta obecnie stanowi ponad 1 bilion zł.
23.09.2020 22:38 #Gzz
#Gss napisał(a) 23.09.2020 19:41

Zarabiamy w PLN a płacimy jakby w euro.
Podaj przykłady konkretnych cen.
24.09.2020 04:36 #Nowodwory
Przypomnę, że Rafau w 2018 r zdobył 56 % w I turze więc proszę zacisnąć zęby i nie narzekać
24.09.2020 09:25 #Oleole899
#Nowodwory napisał(a) 24.09.2020 04:36

Przypomnę, że Rafau w 2018 r zdobył 56 % w I turze więc proszę zacisnąć zęby i nie narzekać
To ciekawe ile zodobyła PIS, skoro deficyt mamy 300 mld zł, pomimo że wyciągają 3 razy więcej od samorządowców niż za innych rządów.
24.09.2020 09:39 #rrrrw
Kolejne lata i brak perspektyw na realny rozwój miasta w zakresie infrastruktury. Totalna porażka. Jak zwykle na nic nie ma pieniędzy.
24.09.2020 18:24 #Rysio
Czyli polityka wykańczania finansów samorządów realizowana przez nasz jaśnie uwielbiony rząd przynosi skutki. Nie wygrali wyborów w miastach to wykończą władze przez obcięcie im finansów, czym zwrócą przeciw rządzącym ich własnych wyborców.
27.09.2020 12:34 #Zulik
Ale miliony na LGBT i inne takie bzdury Trzaskowski przewidział.
01.10.2020 08:22 #Czytelnik
Redakcji dla przypomnienia - Gronkiewicz w 2006 r. obiecała 3 linie tramwajowe, w tym 2 linie na Nowodwory. Przez 14 lat, czterema "żabimi" skokami, zbudowano w sumie może 10 przystanków jednej z nich, a i tak jej nie skończono. I nie jest to wina braku pieniędzy, tylko całkowitej indolencji jej i jej następcy Trzaskowskiego. Podobnie rzecz się ma z oczyszczalnią Czajka i rurami pod Wisłą.
REKLAMA
10.10.2020 02:45 #max
Samorządy mają dużo większe dochody niż przed 2015 rokiem gdy rządziła Platforma. Po prostu pieniądze są w idiotyczny sposób wydawane. Jeśli się stawia kibel za 500 tysięcy albo wielokrotnie przepłaca za wszystko co jest robione z budżetu patrycjalnego to nie dziwne ze kryzys. Czajka tez jest najdroższą oczyszczalnia biorąc pod uwagę jej moce przerobowe. A mimo to trzeba wydawać kolejne miliardy bo okazała się bublem. Tak Warszawa rządzi PO. Teraz Trzaskowski chce wyprzedawać działki miasta na których miał być parki , tereny rekreacyjne itp bo mu pieniędzy mało. A jeśli już się zrówna z ziemią te działki i zabetonuje tego juz nike w przyszłości nie zmieni.
21.11.2020 17:21 #Polag
O czym wy myślicie ? Białołęka to dzielnica biedy warszawskiej, nie ma nawet chodników przy ulicach, a co najwyżej zdarzy się kawałek, który kończy się w błocie. By ludzie nie byli potrącani na ulicach przez samochody buduje się progi zwalniające z kostki lub co gorsza z plastiku ( innowacja rozwijającej się dzielnicy). W centrum wymienia się wiaty przystankowe, a tu nawet nie ma jak dojść do przystanku bo nie ma ani przejścia dla pieszych ani terenu który prowadzi do przystanku bo jest prywatny. Przystanek w polu !!!!!! A wiaty to długo szukać!!! Wracając do dróg, tysiące ludzi przemieszcza się codziennie drogami które niszczą ich samochody i zdrowie. Każdy przejazd przez próg zwalniający grozi urwaniem żołądka nawet przy prędkości 20 km/h. Arterie Białołęckie są drogami wiejskimi, na których ruch jest jak na marszałkowskiej a będzie tylko większy! Brak jakiejkolwiek wizji dla tego miejsca. A i najlepsza jest zielona Białołęka na której wycięto wszystkie drzewa by postawić 2 piętrowe kurniki dla ludzi. Nisko ale gęsto, Żart sam w sobie !!!!!
16.01.2021 16:13 #sasza
do czytelnik rury pod wisłą nadzorował kaczynski wiec nie kłam
16.01.2021 20:04 #Rybka
#sasza napisał(a) 16.01.2021 16:13

do czytelnik rury pod wisłą nadzorował kaczynski wiec nie kłam
Ale jaja. Pop......... Ciebie bez reszty?
17.01.2021 10:18 #marcin_f
#Mieszkaniec Tarchomina napisał(a) 17.01.2021 09:57

Wynoś się, spamerze, wszędzie tylko śmiecisz tymi swoimi kłamliwymi i nikogo nieinteresującymi wymysłami. Umyj się i wypierz ciuchy, wtedy wokół ciebie przestanie śmierdzieć szambem.
17.01.2021 11:35 #marcin_f
#Mieszkaniec Tarchomina napisał(a) 17.01.2021 11:12

Wynoś się, śmierdzący spamerze, wszędzie tylko śmiecisz tymi swoimi kłamliwymi i nikogo nieinteresującymi wymysłami. Trzeci raz zaspamowałeś ten sam wątek, jesteś syfiarzem, śmierdzielem, idiotą i zwolennikiem PiS-u w jednym.
17.01.2021 11:46 #Mieszkaniec Tarchomina
Zajmijcie się tematem odrażającego smrodu na Tarchominie!

Znowu na Tarchominie śmierdzi goownem bardziej niż zwykle! Zjazd z mostu Północnego w Myśliborską przy policji, skrzyżowanie Ćmielowska - Myśliborska, skrzyżowanie Myśliborska - Botewa i od przejścia dla pieszych między Galerią a Biedronką aż do Biedronki (tu ciekawostka bo ostatnio tam goowna nie czuć, tylko coś jakby padlinę xd).

Pod Tarchominem, dokładnie pod Myśliborską płynie goowno z całej Warszawy od przepompowni Świderska przy moście. Spaceruję tamtędy codziennie wieczorkiem, codziennie śmierdzi!!!
.
17.01.2021 12:03 #marcin_f
#Mieszkaniec Tarchomina napisał(a) 17.01.2021 11:46

Wynoś się, śmierdzący spamerze, wszędzie tylko śmiecisz tymi swoimi kłamliwymi i nikogo nieinteresującymi wymysłami. Czwarty raz zaspamowałeś ten sam wątek, jesteś syfiarzem, śmierdzielem, idiotą i zwolennikiem PiS-u w jednym i to od ciebie śmierdzi gnojem, goovvnem i szambem.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA