Dziś Dzień Koziołka Matołka. Nowe święto 14 grudnia
14 grudnia 2022
Właśnie mija 90 lat od ukazania się pierwszego tomu przygód Koziołka Matołka. Książeczka "120 przygód Koziołka Matołka", napisana przez Kornela Makuszyńskiego i ilustrowana przez Mariana Walentynowicza, ukazała się 14 grudnia 1932.
Muzeum Karykatury w Warszawie postanowiło przypomnieć o tej dacie i zachęcić do świętowania nowego nietypowego święta, Dnia Koziołka Matołka. Koziołek Matołek to jedna z najpopularniejszych postaci stworzonych w polskiej literaturze dziecięcej, znana dobrze kolejnym pokoleniom czytelników. Książeczki z jego przygodami uznawane są za dzieło prekursorskie w dziejach polskiego komiksu.
Urocze misie stanęły na ulicach Bemowa
Latacz, Ringo, Bemik, Ratowniś, Radarek i Watek - wzorem krasnali z Wrocławia - zamieszkali w północnej części dzielnicy Bemowo. Mieszkańcy mogą już robić sobie z nimi zdjęcia.
Koziołek Matołek powstał w 1932 roku
"Któż to jest ten poczciwy koziołek? Jest to mój przyjaciel. Poznałem go bardzo dawno. Był niezwykle smutny i miał śliczną, małą bródkę. Kiedy mnie zobaczył, ukłonił się i tak do mnie powiada: "BE". W koziej mowie, którą ja doskonale rozumiem, znaczyło to: "Witam pana, panie Makuszyński. Kaj się miewa pan i pańska głucha ciotka?" Odpowiedziałem mu grzecznie: "ME". A to znaczy po koziemu: "Dziękuję ci Koziołku, miewam się doskonale, ale dlaczego ty jesteś smutny?" Wtedy to on mi opowiedział o całem swojem życiu. Wszystko to, czego od niego się dowiedziałem, opisałem wierszami w tej właśnie książeczce" - pisał Kornel Makuszyński przy okazji premiery "120 przygód".
Książeczki za darmo
W instytucjach świętujących urodziny Koziołka Matołka w ciągu najbliższych tygodni będzie można otrzymać reprint "Nowych awantur Koziołka Matołka", niedużego wydawnictwa promocyjnego zamówionego przez Dom Towarowy Braci Jabłkowskich. Firma wsparła druk reedycji.
(jok)
.