REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

różne

 

Koniec sporu o dom Krystyny Sienkiewicz. Bratanek jedynym spadkobiercą

  8 grudnia 2022

Koniec sporu o dom Krystyny Sienkiewicz. Bratanek jedynym spadkobiercą
źródło: Tripadvisor

Krystyna Sienkiewicz zmarła w 2017 roku, ale losy jej domu przy Płatniczej na warszawskich Starych Bielanach pozostawały niepewne aż do teraz. Decyzją sądu cały majątek po ciotce odziedziczył Kuba Sienkiewicz, wokalista Elektrycznych Gitar.

REKLAMA

"Restauracja powstała osiem lat temu pod patronatem Żoli­borskiego Zespołu Społeczno-Chary­taty­wnego, zajmującego się pomocą biednym i wykluczonym. Z tego powodu duża część dochodów Pod Podłogą przekazywana jest na cele charytatywne, organizowane są tam spotkania dla seniorów, a także wigilie i spotkania wielkanocne dla najbiedniejszych. Przybywa na nie po kilkadziesiąt osób" - tak pisaliśmy w 2014 roku o restauracji Pod Podłogą, działającej w piwnicach domu Krystyny Sienkiewicz na Bielanach. Mamy nowy mural. Krystyna Sienkiewicz spogląda na Bielany Mamy nowy mural. Krystyna Sienkiewicz spogląda na Bielany
Zaledwie cztery lata po śmierci znana aktorka doczekała się okazałego upamiętnienia w krajobrazie dzielnicy, w której mieszkała.
Po śmierci aktorki losy budynku w pięknej okolicy Bielan stały pod znakiem zapytania.

Kuba Sienkiewicz odziedziczył majątek

Aktorka i działaczka charytatywna Krystyna Sienkiewicz zmarła 12 lutego 2017 roku, tuż przed 82. urodzinami. Zaraz po jej śmierci w sądzie ustawiła się kolejka chętnych do odziedziczenia majątku, na czele z domem przy Płatniczej, jednej z najpiękniejszych ulic Warszawy. Krystyna Sienkiewicz chciała, by przypadł on bratankowi, Kubie Sienkiewiczowi, wokaliście Elektrycznych Gitar. Z dziedziczenia wykluczyła m.in. swoją adoptowaną córkę.

- Sprawa się prawomocnie zakończyła. Zgodnie z tym orzeczeniem Jakub Sienkiewicz w całości uzyskał spadek po ciotce Krystynie Sienkiewicz - powiedział w rozmowie z "Faktem" mecenas Adam Bratkowski, prawnik lidera Elektrycznych Gitar.

REKLAMA

Kim była Krystyna Sienkiewicz?

Krystyna Sienkiewicz urodziła się 14 lutego 1935 roku w Ostrowi Mazowieckiej, ukończyła studia plastyczne na stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Od lat 60. była związana z teatrami Ateneum, Rozmaitości, Syrena, Komedia, Scena Prezentacje, Na Woli i Rampa. Zagrała także w dwudziestu filmach (m.in. "Lekarstwo na miłość", "Rzeczpospolita babska"), kilkunastu serialach ("Rodzina Leśniewskich") oraz Kabarecie Starszych Panów i Kabarecie Olgi Lipińskiej.

W latach 1985-2017 mieszkała w domu przy Płatniczej, w piwnicy którego znajduje się restauracja i klub "Pod Podłogą z Jadłem". To jedyne takie miejsce na Bielanach: każdy chętny może zjeść obiad w dobrej cenie, duża część dochodów jest przekazywana na cele charytatywne, organizowane są spotkania dla seniorów, a także wigilie i spotkania wielkanocne dla najbiedniejszych. Aktorka prowadziła także fundację, opiekującą się schroniskiem dla zwierząt w Milanówku i była zaangażowana w ratowanie potrzebujących pomocy psów i kotów.

Mural z Krystyną Sienkiewicz

Zaledwie cztery lata po śmierci znana aktorka doczekała się okazałego upamiętnienia w krajobrazie Bielan. Mural z wizerunkiem Krystyny Sienkiewicz powstał na socrealistycznej kamienicy przy Żeromskiego 44/50, na ścianie od strony Płatniczej. Na drugim końcu budynku kilka tygodni wcześniej powstała grafika z Korą - inną mieszkanką Płatniczej - wykonana w tym samym stylu i przez tego samego autora - Tomasza Majewskiego.

(jok)

.
 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA