REKLAMA

Puls Warszawy

społeczeństwo »

 

Koniec handlu w niedzielę. Kogo nie dotyczy ustawa?

  27 listopada 2017

alt='Koniec handlu w niedzielę. Kogo nie dotyczy ustawa?'
Niedziela. Centrum handlowe w Warszawie.

Sejm zdecydował. Do 2020 roku niedzielny handel będzie stopniowo ograniczany, jednak ustawa przewiduje szereg wyjątków.

REKLAMA

Po ponad roku dyskusji Sejm przyjął ustawę ograniczającą handel w niedzielę. Od marca przyszłego roku w Polsce będą obowiązywać dwie niedziele handlowe w każdym miesiącu: pierwsza i ostatnia. W roku 2019 zlikwidowana zostanie pierwsza, natomiast w roku 2020 handlować będzie można tylko w siedem niedziel w ciągu całego roku: dwie przed Bożym Narodzeniem, jedną przed Wielkanocą oraz po jednej w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Za złamanie przepisów będzie grozić kara grzywny do 100 tys. zł.

Zakaz handlu został przegłosowany m.in. w wyniku nacisku związkowców i środowisk katolickich, ale zarówno NSZZ "Solidarność", jak i Konferencja Episkopatu Polski już określiły nowe przepisy jako zbyt mało radykalne.

Równi i równiejsi?

Zawiłe przepisy dodatkowo komplikuje katalog punktów wyłączonych z zakazu handlu. Są to m.in. apteki, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, stacje paliw, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy z tytoniem i poczty. Ustawa zezwala także na handel w sklepach zlokalizowanych na dworcach kolejowych. Trudno stwierdzić, jak traktowane będą centra handlowe połączone z dworcami, znajdujące się na dworcach markety czy markety zajmujące się wypiekiem pieczywa na miejscu. Prawdopodobnie część z tych kontrowersji rozwiążą senackie poprawki do ustawy, ale oskarżeń o nierówne traktowanie nie da się wyeliminować.

- Zakaz handlu doprowadzi do nierównego traktowania przedsiębiorców prowadzących tę samą działalność, ale w różnych lokalizacjach - mówi Radosław Knap, dyrektor Polskiej Rady Centrów Handlowych. - Kwiaciarnie, apteki czy kioski stanowiące odrębne punkty pozostaną otwarte. Te zlokalizowane w centrach handlowych, mimo wpisania ich na listę wyjątków ustawy o zakazie handlu, nie będą mogły prowadzić działalności w niedziele. Możliwość działalności w niedziele będzie przysługiwała nie więcej niż 10% sklepów w obiektach handlowych. Oznacza to dla nich sześciokrotny wzrost czynszów. Wobec wzrostu kosztów i oczekiwanej niższej sprzedaży spodziewam się, że najemcy nie zdecydują się na działalność w niedziele, więc galerie handlowe zostaną zamknięte.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Jak głosowali nasi posłowie?

Spośród warszawskich posłów zakaz poparli Jarosław Kaczyński, Mariusz Kamiński, Małgorzata Gosiewska, Małgorzata Wypych, Paweł Lisiecki, Ewa Tomaszewska, Jarosław Krajewski i Andrzej Melak (PiS) oraz Paweł Kukiz (Kukiz'15).

Przeciwko byli Marcin Święcicki, Ewa Kopacz, Andrzej Halicki, Joanna Kluzik-Rostkowska, Michał Szczerba, Roman Kosecki (PO), Ryszard Petru (Nowoczesna) i Jacek Wilk (Kukiz'15). Pozostali wybrani z naszego okręgu posłowie nie głosowali lub wstrzymali się od głosu.

Teraz ustawę musi jeszcze zaakceptować Senat i podpisać prezydent, ale wydaje się to formalnością.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe