REKLAMA

Wola

inwestycje »

 

Kolejny wieżowiec zamiast Atrium. Zasłoni okna!

  24 kwietnia 2013

alt='Kolejny wieżowiec zamiast Atrium. Zasłoni okna!'

Nic nie jest dane na zawsze, a co jest dobre dziś, może być bezużyteczne jutro. Jeden z bardziej nowoczesnych budynków Warszawy - Atrium Tower - zbierał kiedyś nagrody. Było to jednak prawie 20 lat temu. Teraz nie spełnia oczekiwań właściciela. Na jego miejscu ma powstać wieża o wysokości 135 metrów. Mieszkańcy boją się, że wieża zasłoni im widok z okien.

REKLAMA

W okolicach Grzybowskiej i Jana Pawła II wielopiętrowe wieżowce wyrastają jak grzyby po deszczu. Przy rondzie ONZ zostaną zburzone dwa wysokie budynki, a na ich miejscu powstaną jeszcze wyższe. Tam jednak nikomu one nie przeszkadzają. Obok powstanie stacja II linii metra. Wejście na stację będzie wewnątrz budynku. Na miejscu już zburzonego hotelu Mercure powstanie budynek o wysokości 160 metrów. Przy zbiegu Prostej i Żelaznej swój na 130 m zbuduje Mennica Polska. Z Atrium jest jednak problem, bo zaraz za nim stoi budynek, którego okna wychodzą na stronę, gdzie stanie kolejny kolos o wysokości 135 m.

- Protestujemy przeciwko stawianiu tego molocha i burzeniu Atrium. Nikt z nami takiej decyzji nie konsultował. Zgody na tak wielkie inwestycje i tak udziela urząd miasta, jednak deweloperzy, czysto kurtuazyjnie, najpierw zgłaszają się do urzędu dzielnicy, bo wiedzą, że najpierw trzeba "obłaskawić" mieszkańców. Nowy budynek całkowicie zasłoni nam widok i zaciemni okolicę! Stanowczo się na to nie zgadzamy - protestują członkowie wspólnoty mieszkaniowej Wolska Żelazna Brama.

- Pamiętam jak stawiano Atrium w 1994 roku. Zachwytom nie było końca. Wtedy był to pierwszy taki nowoczesny biurowiec. Szklany dach robił wrażenie. Pięciopiętrowy budynek został tak zbudowany, że nikomu nie przeszkadzał. Teraz chyba powariowali, żeby wokół stawiać takie wielkie wieżowce. Nie ma już kawałka wolnej przestrzeni - wtóruje pan Tomasz, jeden z mieszkańców. Taką zabudowę przewiduje jednak plan zagospodarowania przestrzennego rejonu ul. Żelaznej.

- Szkoda, że planuje się rozbiórkę funkcjonalnych obiektów, gdy na sąsiednich parcelach hula wiatr. Mamy puste miejsce przy ul. Pereca, ogromną lukę pomiędzy Jana Pawła II i Alejami Jerozolimskimi. Wyburzanie takiego budynku to marnotrawstwo. Niefunkcjonalny? A Zamek Królewski jest funkcjonalny? To może także go wyburzyć? - narzeka inny mieszkaniec.

Zdaniem dewelopera, który półtora roku temu kupił Atrium od razu z myślą o wyburzeniu, potrzebne są miejsca dla biur firm zagranicznych. Obecne przestrzenie są już niewystarczające. Oprócz biur powstanie tu kilkupiętrowy garaż podziemny, jeden z największych w Warszawie. Garaż to jednak żaden problem. Chodzi o to, co ma piąć się w górę.

Czas obłaskawić mieszkańców

- Nie zgłaszano do nas jeszcze tej inicjatywy. Zgodę na tak wielkie inwestycje i tak udziela urząd miasta, jednak deweloperzy, czysto kurtuazyjnie, najpierw zgłaszają się do urzędu dzielnicy, bo wiedzą, że najpierw trzeba "obłaskawić" mieszkańców. Wiedzą, że ci sporo mogą - mówi Marek Bojanowicz, przewodniczący dzielnicowej komisji planowania przestrzennego. Dodaje również, że istnieje kilka sposobów załatwiania spraw związanych z problemem zasłaniania światła przez budynki. - Są bowiem określone normy, których przekroczyć nie wolno. Na przykład - kiedy budowano hotel Radisson, wspólnota mieszkaniowa przy Emilii Plater wywalczyła zbudowanie części budynku tak, że jest niższa i nie zasłania światła, a obok pnie się wyższa wieża. Bywają sytuacje, że inwestor wypłaca odszkodowania. Tak czy inaczej, zgodę wydaje miejski wydział architektury. Zdarza się, że projekt musi zostać poprawiony albo inwestor dołącza akt notarialny ze zgodą mieszkańców. Tu jeszcze poczekamy na rozwój wypadków - dodaje Marek Bojanowicz.

Członkowie wspólnoty mogą więc zgłaszać protesty i teraz pora na ruch inwestora. Rozbiórka Atrium ma ruszyć jesienią.

- Projekt przedstawiony przez inwestora musi zyskać naszą akceptację. Dzieje się tak, jeżeli zostaną zachowane wszystkie normy dotyczące zasłaniania czy zaciemniania okolicznych budynków. Wiele razy już się zdarzało, że inwestorzy musieli zmniejszać wysokość albo rozłożystość projektów. Na pewno dopilnujemy interesu mieszkańców - obiecuje Agnieszka Kłąb, rzeczniczka urzędu m.st. Warszawy.

mac

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# harry

24.04.2013 15:13

no ale ci mieszkańcy poza tym, że chcą mieszkać to chcą też pracować. ten biurowiec jest po prostu stary, na te biura będzie coraz mniej chętnych. może to po prostu kwestia porozumienia między inwestorem, miastem i mieszkańcami i jeśli do czegos namawiać mieszkańców to do tego. niech podadzą za przykład biurowiec, który powstanie w miejsce Ilmetu zaraz obok. tam deweloper rewitalizuje dodatkowo ulicę Śliską. Na dole w biurowcu będzie przestrzeń dla każdego, punkty usługowe, powstanie taki plac miejski. nie musi być tylko betonowa bryła.

# Bob Rozbieracz

30.04.2013 15:42

Jak pan Tomasz chce mieć rozległy widok z okna, to niech się wyprowadzi na ulicę Lazurową. Nie ma przymusu zamieszkiwania w centrum. I jeszcze niezłą kaskę dostałby za swoje śródmiejskie mieszkanko, bo drogo tam...

# Majka

11.07.2013 15:45

Nie można się jakoś porozumieć z właścicielem? Można uda się jakoś rozwiązać tę sytuację i nie zakrywać okien http://boram mieszkańców.

REKLAMA

# Lilka

14.08.2013 17:13

Niestety taka jest kolej rzeczy. Nikt nie wygra z właścicielami takiego obiektu. Pewnie i tak okna http://www.zumi.pl/434358,Boram_Biuro_Ogloszen_i_Reklam_Aldona_Mierzejewska,Ostrow_Mazowiecka,firma.html mieszkańców zostaną zakryte.

 mesten

27.02.2024 14:56

Bardzo dobry wybór https://muszynska-burek.pl/dlaczego-warto-korzystac-z-okien-pcv/ polecam.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025