REKLAMA

Wola

różne »

 

Kercelak przywołany na Chłodnej

  20 czerwca 2008

- Kercelak był to, proszę młodzieży socjalistycznej, największy przedwojenny dom towarowy, czyli cedet na świeżym powietrzu, a detalicznie ciągnął się od rogu Wolskiej do rogu Leszna, czyli, jak to się teraz mówi, trasy "Wu-zet".

REKLAMA

Tak pisał w 1957 roku Wiech, objaśniając ówczesnym młodym, czym dla Woli był plac Kercelego. Dzisiaj takie tłumaczenie młodzieży nie ma sensu - kto z pokolenia '89 wie, co to cedet? Przedwojenna Wola była dzielnicą przemysłową, robotniczą, głośną i przede wszystkim handlową. Mieściły się tu największe fabryki. W jej sercu znajdował się plac Kercelego, właściciela kilku działek w tym rejonie, które kupił od niego magistrat. Przeniesiono tu stragany z placu Grzybowskiego. Stworzyły naj-większe targowisko XIX i XX-wiecznej Warszawy. Zajmowało teren ok. 1,5 ha w re-jonie ul. Chłodnej i Towarowej.

Od 1867 na Kercelaku kwitł handel, toczyło się życie. Zniknął w 1942 r. Wraz z nim jego niezapomniany klimat i gwara uwieczniona przez Wiecha.

W ostatnią sobotę Kercelak powrócił. Na jeden dzień zamieniła się w niego ulica Chłodna od Żelaznej aż do Jana Pawła. Zapełniły ją stragany z rękodziełem, kuch-nią regionalną, starociami i słodyczami.

Na nowym Kercelaku nie zabrakło morowych chłopaków, szukających okazji do łatwego zarobku (w ich roli wystąpili animatorzy, hazard był surowo zakazany). Na odważnych czekały: trzy kubeczki, moneta i ruletka. Można też było pograć w fa-jerkę, zośkę i cymbergaja.

Wzdłuż Chłodnej stanęły stragany z wszelakim dobrem (w tym ze starociami i rękodziełem), a na wylocie do Żelaznej scena, z której płynęły cygańskie ballady na przemian z żydowskimi piosenkami. Na zakończenie koncert dali kontynuatorzy tradycji warszawskiego barda, Stanisława Grzesiuka - zespół Szwagierkolaska.

APC, wt



 

Czytaj na ten temat

Komentarze (3)

# Chłodna 11

13.09.2013 21:02

I nikogo to nie obchodzi, że cały ten bajzel urzędnicy Gminy ustawiają pod oknami ludziom mieszkającym na ulicy Chłodnej 11 !! Dzieje się to w każdy weekend więc mieszkańcy Chłodnej (w większości schorowani emeryci, którzy nie maja gdzie uciec ze swoich mieszkań) są już bliscy szaleństwa od decybeli nie do zniesienia, nawet przy pozamykanych szczelnie oknach mieszkań !!
Wielogodzinnym hałasem można doprowadzić ludzi do prawdziwego szaleństwa. Może o to chodzi bo co ta lokalizacja - Chłodna przy Waliców - ma wspólnego z Kercelakiem ??
Ciągłe urządzanie takiego huku na gęsto zabudowanym terenie jest terrorem wobec mieszkańców. W dodatku jest to szastanie pieniędzmi ludzi terroryzowanych tym hałasem, którym w dodatku znowu podnosi się opłaty za użytkowanie terenu o ponad 700% !! Opamiętajcie się urzędnicy Gminy i organizatorzy tych imprez !!

# Lokatorka

19.09.2013 18:01

Sama mieszkam przy ulicy chłodnej i zarówno ja, jak i moi znajomi, rodzice i wiele sasiadów (w tym emeryci) bawiło się na potańcówkach na chłodnej.
Stary pierniku zamiast narzekać i biadolić na wszystko co sie wokol ciebie kreci moze bys cos zrobił ze swoim zyciem. Czy ty umiesz sie cieszyc, usmiechac, czy tylko czekasz az umrzesz? Wspolczuje, musisz byc biednym, samotnym człowieczkiem

# eli

13.09.2016 17:43

Luuuuuuuuudzie, ale co tak jakas Chlodna, co maja powiedziec mieszkancy Starego Miasta? Ech....spoko loko luz i spontan hehhe

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024